• Dolar Alış / Satış: 5.754 / 5.764
  • Euro Alış / Satış: 6.365 / 6.377
  • Bugün Görüntülenme: 1615
  • Dünkü Görüntülenme: 2430
  • Toplam Görüntülenme: 6206376

Gent Belediye Meclisi, Başörtüsü ve Burkini Yasağı Önerisini Bir kez Daha Reddetti

30 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
732 defa okundu.
Gent Belediye Meclisi, Başörtüsü ve Burkini Yasağı Önerisini Bir kez Daha Reddetti

Belçika’nın Gent belediye meclisi, gerçekleştirdiği 2019 yılının ilk meclis toplantısında, çok önemli konuları ele alarak geç saatlere kadar çalıştı.

Dün akşam saat 19.00’dan itibaren Gent belediye meclisinde görüşüldükten sonra oylamaya sunulan en önemli konuların başında yer alan İlkokullarda Başörtü Serbestisi İle Yüzme Havuzların da Burkini Serbestisi yasağı önerisi, ikinci kez reddedildi.

Aşırı sağcı N-VA ve Aşırı sağcı ırkçı Vlaams Belang partilerinin Gent belediye meclisine ilk olarak 4 ay önce Eylül 2018 yılında taşıdığı İlkokullarda Başörtü Serbestisi İle Yüzme Havuzların da Burkini Serbestisi yasağı önerisini, dün akşam ikinci kez meclise tekrar taşıdı.

Öneri ile ilgili yapılan hararetli görüşmelerin ardından oylamaya sunulan öneriye, Aşırı sağcı N-VA ve Aşırı sağcı ırkçı Vlaams Belang partileri önerinin kabul edilmesi yönünde oy kullanırken, diğer partiler Groen (Yeşiller), Sp.a (Sosyalist), Open VLD, CD&V (Hristiyan Demokratlar), ve PVDA (İşçi) Partileri önergeye 44 ret oyu ile geçit vermediler.

Dün akşam saat 19.00’da başlayan ve çok önemli konuların ele alındığı 2019 yılının ilk Gent belediye meclis toplantısına 1 buçuk saat gecikmeli olarak saat 20.28’de gelen Veli Yüksel, 20.37’de çantasından çıkardığı bir yazı metnini kısa olarak okuyarak, başörtüsünün belediye içinde sorun yaşatmadığını, olmayan bir sorunun varmış gibi gösterilmeye çalışan N-VA ile Vlaams Belang partilerinin bu durumu ısrarla meclise taşımalarının toplumsal barışa hizmet etmeyeceğini, huzuru bozmaya yönelik çalışmaların fayda vermeyeceğini söyledi.

N-VA ile Vlaams Belang partilerinin birlikte Gent belediye meclisine ikinci kez sundukları Başörtü Serbestisi İle Yüzme Havuzların da Burkini Serbestisi yasağı önerisine, İşçi Partisi (PVDA)’nın seçilen ilk Türk asıllı belediye meclis üyesi Yüksel Kalaz ile Yeşiller (Groen) partisinden Gent belediye meclisine son üç senede belediye başkanlık görevini üstlenecek olan ve aynı zamanda Gent belediyesinin ilk başörtülü meclis üyesi olan Hafsa El-Bazioui, öneriye sert duruşları ile dikkat çektiler.

Yüksel Kalaz, ” Toplumu bölmeye çalışan hiç bir meclis önerisini kabul etmeyeceğiz”

Gent İşçi Partisi (PVDA)’nın ilk Türk asıllı belediye meclis üyesi Yüksel Kalaz, Gent meclisine dün akşam görüşülmek üzere N-VA ile Vlaams Belang partilerinin sunduğu İlkokullarda Başörtü Serbestisi İle Yüzme Havuzların da Burkini Serbestisi yasağı önerisine adeta duvar oldu. Açtı ağzını yumdu gözünü.

Kalaz, Aşırı sağcı N-VA ve Aşırı sağcı ırkçı parti Vlaams Belang partilerinin birlikte sundukları önerge için Gent meclisinde yaptığı konuşma sırasında, N-VA ile Vlaams Belang sıralarına parmağını sallayarak “size daha ağır konuşacağım ama bunu anlayabileceğinizi sanmıyorum. İnancı gereği başörtüsü takan ve iş arayan insanları dışlamaya kimsenin hakkı yoktur. Bu yüzden dini sembollerin kamu binalarında yasaklanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Biz sadace ilk okullarda değil, Gent genelindeki bütün okullarda yasağın kalkmasını istiyoruz. Eşitlik için ve bu hakların kazanımı için savaşmaya devam edeceğiz. Yabancı kökenli genç bayanların iş aramakla alakalı sıkıntılarını gidereceğiniz yerde, bu tür akıl almaz yasaklarla engellemeye çalışıyorsunuz. Bu dışlayıcı tavırlara ve toplumu bölmeye çalışanlara karşı mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Gent belediye meclisi tarihinde, ilk başörtülü meclis üyesi olarak meclise giren ve üç sene sonra belediye başkan yardımcılığı görevi yapacak olan Hafsa El-Bazioui’nin nasıl bir duruş sergileyeceği merakla beklenirken, kendisine söz hakkı verildiğinde, salonda bir anda oluşan sessizliği Hafsa El-Bazioui’nin konuşması bozdu.

Hafsa El-Bazioui yaptığı konuşmasında, N-VA ile Vlaams Belang partilerinin Gent belediyesine taşıdıkları başörtü yasağı önerisinin ideolojik tartışmadan öteye geçmeyeceğini, gerçek demokrasinin başörtü yasağı ile sağlanamayacağına vurgu yaptı. “Başörtüsünü sorun gören beyinlerin, değerli zamanlarını toplumun önemli ve gerçek sorunlarına harcamaları gerekiyor. Bu gerçekler dururken hala insanların inançlarına saygı göstermemek utanç verici bir durumdan öteye gidemez.” sözleriyle bir kaç meclis üyesi tarafından alkışlanırken, diğer meclis üyeleri ise alkışlasammı? alkışlamasammı? diye gel git yaşadılar.

Gent belediye meclisine görüşülmek üzere sunulan önemli konulardan birisi olan “circulatie plan” görüşmelerinde ise, Yeşiller (Groen), Open VLD, Sp.a, CD&V (Hristiyan Demokratlar) partilerinden oluşan Gent yönetimi adına kısa konuşma yapan Filip Watteuw Groen (Yeşiller) ve Mathias De Clercq (Open VLD), circulatie plan’ın devam edeceği fakat Gent şehrindeki yaşamın rahatlatılması ile ilgili önlemler üzerinde çalışıldığı açıklamasında bulundular.

HABER FOTOĞRAFLARI
Belçika'nın Gent Belediye Meclisi Başörtü Yasağına Geçit Vermedi

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN