GENÇLERİN İLK SAHNE HEYECANI

22 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1695 defa okundu. defa okundu.
GENÇLERİN İLK SAHNE HEYECANI

Binfikir Tiyatrosu’nun yeni öğrencileri ilk sahne heyecanını bu hafta sonu Brüksel’de sanatseverlerle paylaşacak. Binfikir’in 10 Haftalık Temel Oyunculuk Programı’na katılan öğrenciler yeteneklerini 24 Ocak’ta Sazz N Jazz’daki sertifika töreninde sahneye taşıyacak.

Saat 15:00’de başlayacak olan törende öğrenciler 10 haftada öğrendiklerini canlandırcakları skeçler, pandomim, tiradlar ve 1966 yılında Belçika’nın ilk Türk Tiyatrosunu kuran Mustafa Zıngır yönetiminde Nobel Ödüllü Belçikalı Yazar Maurice Maeterlinck’in tek perdelik Evin İçi oyununu sahneleyerek uygulamalı bir şekilde sanatseverlere gösterecekler. Girişin ücretsiz olduğu etkinlikle ilgili olarak info@binfikir.be email adresinden ya da 0484 528 902 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alınabileceği veya reservasyon yaptırılabileceği belirtildi.

“İçinizdeki oyuncuyu keşfedin!” sloganıyla yapılan çağrıya kulak veren ve programa katılan 21 oyuncu adayından 13’ü programı başarıyla tamamlayabildi.

15 yaş ve üzerindekilerin kabul edildiği programda 10 hafta boyunca tiyatrocu adaylarına Binfikir Sanat Direktörü Erdinç Utku ve 15 Mayıs 1966 yılında Belçika’da TÜRK İŞÇİ TİYATROSU adlı ilk Türk tiyatrosunun kurucusu, deneyimli tiyatrocu Mustafa Zıngır tarafından ses, nefes kullanımı, mimik ve jestler, doğaçlama ve uygulamalı oyunculuk eğitimi verildi. Tamamen pratiğe ve sahnelemeye dönük olarak yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkan ürünler 24 Ocak Pazar günü görücüye çıkıyor.

BİNFİKİR TİYATROSU

2008 yılında yetişkinlere ve çocuklara olmak üzere iki ayrı grupta TİYATRO OKULU olarak başlanan ve 2 yıl okul olarak sürdürülen çalışmalar izleyen yıllarda tiyatro topluluğu olarak devam ettirildi. 2014-2015 sezonunda Binfikir Çocuk Tiyatrosu tekrar başlatıldı ve yıl da yoğun bir ilgi ile sürüyor. Bir süredir ara verilen yetişkinlere dönük “Uygulamalı Temel Oyunculuk Programı” ise bu sezon yeniden başlatıldı.

“Herkes için sanat” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Binfikir Tiyatrosu 2008 yılından itibaren yüzde yüz kendine ait özgün oyunlarla sokağı sahneye ve tiyatro salonlarına taşıyor. Brüksel’in “Sahnede Çeşitlilik Festivali”ni düzenlemek ve farklı kökenlerden amatör tiyatro gruplarını sahnede buluşturmak, Camide Çehov oynamak, Belçikalılarla birlikte SAINT NICOLAS, NASRETTIN HOCA, VE GÜLMEYEN KIZ oyununu sahnelemek, küçükleri sahneye taşıyan Binfikir Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla T.C. Brüksel Eğitim Müşavirliğinin işbirliğiyle miniklere tiyatroyu sevdirmek Binfikir’in yaptıklarından bir kısmı!

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN