Fransız polisinin ‘terörist muamelesi’ yaptığı 10 yaşındaki 4 çocuğa destek

20 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
376 defa okundu. defa okundu.
Fransız polisinin ‘terörist muamelesi’ yaptığı 10 yaşındaki 4 çocuğa destek

Birleşmiş Milletler (BM), Fransa’nın Albertville şehrindeki okullarında Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerle ilgili öğretmenlerine verdikleri cevaplar nedeniyle “terörist muamelesi” gören ve sabah erken saatlerde evleri polis tarafından basılarak karakolda sorgulanan 10 yaşındaki 3’ü Türk, 1’i Mağrip kökenli 4 çocuğa destek verdi.

Fransa’da 16 Ekim’de Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin ardından, okulda “terörü savundukları” gerekçesiyle gözaltına alınan çocuklara ilişkin BM’den ilk açıklama geldi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Marta Hurtado, “Çocukların tutuklanması ve gözaltına alınması yalnızca son çare olarak düşünülmeli, uygun olan en kısa süre için yapılmalı ve çocuğun yüksek yararı açısından dikkate alınmak zorundadır.” ifadesini kullandı.

Hurtado, söz konusu prensiplerin BM Çocuk Haklarına İlişkin Sözleşme çerçevesinde düzenlendiğine dikkati çekti.

Sözleşmenin 3. maddesinin 1. paragrafı, çocuklarla ilgili hem kamusal hem de özel alandaki tüm meselelerde küçüğün yüksek yararının birinci planda tutulmasını öngörüyor. Bu prensip Sözleşmenin temel değerlerinden biri olarak ifade ediliyor.

Hurtado, Fransız polisinin çocukları saatlerce gözaltında tutmasına tepki göstererek, şunları kaydetti:

“Çocukları içeren stratejiler, çocuk dostu ve çok disiplinli yaklaşımlarla, ‘önleme’ ve ‘entegrasyona’ odaklanmalıdır. Bu, böylesine deneyimlerin (gözaltına alınmalar) bir çocuk üzerindeki potansiyel ciddi etkisi nedeniyle özellikle önemlidir.”

OHCHR Sözcüsü Hurtado, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine göstermesinin ardından öldürülen öğretmen Samuel Paty cinayetini de güçlü şekilde kınadıklarını sözlerine ekledi.

BM insan hakları uzmanları Fransa’da 2017’de kabul edilen tartışmalı terörle mücadele yasasına sık sık tepki gösteriyor.

Uzmanlar, terörizmle ilgili davaların yüzde 85’inin “terörü destekleme” mevzuatı kapsamına girdiğine dikkat çekiyor ve bu maddenin insan hakları ihlallerine yol açtığı uyarısında bulunuyor.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN