• Bugün Görüntülenme: 1928
  • Dünkü Görüntülenme: 2048
  • Toplam Görüntülenme: 9621904

Fransa’dan sonra Hollanda ve Almanya ülkücü derneklerin yasaklanması önergesini kabul etti

19 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
331 defa okundu. defa okundu.
Fransa’dan sonra Hollanda ve Almanya ülkücü derneklerin yasaklanması önergesini kabul etti

Belemtürk Haber Merkezi- Fransa’dan sonra Hollanda hükümeti ve Almanya Federal Meclisi, ülkücü harekete bağlı derneklerin toplumda ciddi gerilime neden olduğu gerekçesiyle yasaklanmasının incelenmesiyle ilgili verilen önergeyi kabul etti.

Hollanda Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi (VVD), milletvekili Bente Backer’in Hollanda meclisine sunduğu önerge, 147 evet ve 3 hayır oyuyla meclisten geçti.

Almanya ise, hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi’nin verdiği “Milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı çıkmak, ülkücü hareketin etkisini bastırmak” başlıklı önerge görüşüldü.

Kabul edilen önergeyle federal hükümete ülkücü hareketin Avrupa’da etkisinin bastırılması için önlemler alınması, faaliyetlerinin Almanya’da yakından takip edilmesi, derneklerinin yasaklanmasının incelenmesi, kamuoyunun ve kurumların ülkücü hareketin hedefleri hakkında bilgilendirilmesi, internet üzerinden propagandaya karşı çıkılması için tüm yasal imkanların kullanılması çağrısında bulunuluyor.

Almanya’da dernekleri kapatma yetkisi kendisinde olan İçişleri Bakanlığı’nın, bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN