Federal Milletvekili ve Saint-Josse Belediye Başkanı Emir KIR’dan, Sığınma ve Göçten Sorumlu Bakan Théo Francken’e Sıkı Markaj

20 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1373 defa okundu. defa okundu.
Federal Milletvekili ve Saint-Josse Belediye Başkanı Emir KIR’dan, Sığınma ve Göçten Sorumlu Bakan Théo Francken’e Sıkı Markaj

Yeni katı göç politikaları ile dikkat çeken Hükümet’in NVA’lı Sığınma ve Göçten Sorumlu Bakanı Théo Francken göçmen karsıtı çalışmalarına yenilerini ekliyor. Kosova, Arnavutluk gibi ülkeleri ziyaret eden ve bu ayın sonunda Fas’a gidecek olan Francken, Kosova, Arnavutluk ve Fas gibi ülkelerden gelip, Belçika’da kaçak ve sığınmacı olarak yaşayan kişilerin ülkelerine geri gönderilmesi konusunda bu ülkelerle anlaşma zemini ararken, Belçika’ya gelmeyin mesajını da vermeyi de ihmal etmiyor. Çalışmalarını özellikle etnik bazda yapması nedeniyle konuyu parlamento gündemine getiren Federal Milletvekili Emir KIR. Meclis komisyonunda Bakana bazı sorular sordu. Sorulardan bazıları:

-Yabancılar Ofisi’nin verilerine göre pek de başarılı olmayan politikalarınıza rağmen sizin gözünüde « şüpeli » olarak düşündüğünüz ülkelere seyahatleriniz daha ne kadar sürecek ?
-Sığınma talebinde bulunanların durumları ile ilgili olarak, objektif kriterlere göre, elinizde güvenli ülkelerin bir listesi var mıdır ?
-Bu sistematik etnik bazda ayrımın nedeni nedir ?
-Özellikle Kosova, Arnavutluk ve Fas kökenli kaçaklara yönelik bir politika yürütmenin nedenleri nelerdir ?
-La libre gazetesi yazarı Koen Geers’in « Faslıları ve Türkleri hep parmakla gösterme akıllıca değidir » söyleminden yola çıkarak mevcut atmosferde, sadece Fas, Kosova ve Arnavutluk toplumlarını damgalamaktan korkmuyor musunuz ?

Konuyla ilgili görüşlerini belirten KIR « 2014 yılı verilerine göre Faslılardan sadece 69 kişi gönüllü olarak ülkesine dönmeyi kabul etti. Bu durumda olan halen 2970 kişi bulunmaktadır. Fas hükümeti 2006 yılından beri böyle bir geri dönüş anlaşmasını kabul etmemektedir. Ayrıca bu çalışma için önemli bir bütçe ve imkanlar gerekmektedir. Sayın Bakan sorunun çözümü için gerçek manada çalışmadığı gibi, bu insanların gelmesini istemiyoruz imajı vererek, tabanına mesaj vermektedir ve bu insanları damgalamaktır. Göçün 50. yılını yaşadığımız şu günlerde, bu yaşananlar, Belçika ekonomisine sayısız katkıları olan göçmen toplumuna yapılan bir saygısızlıktır. Belçika’nın göçmenlere ihtiyacı vardır.» dedi.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN