• Dolar Alış / Satış: 5.842 / 5.852
  • Euro Alış / Satış: 6.441 / 6.452
  • Bugün Görüntülenme: 1248
  • Dünkü Görüntülenme: 2866
  • Toplam Görüntülenme: 6913591

Emir Kır Yaşanan Büyük Gerginlik Sonrası Federal Mecliste Yemin Etti

20 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
724 defa okundu.
Emir Kır Yaşanan Büyük Gerginlik Sonrası Federal Mecliste Yemin Etti

Belçika’da 26 Mayıs 2019 tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Federal vekil olmayı başaran Emir Kır, parlamentoda yemin ederek görevine başladı.

Aynı zamanda Saint-Josse belediye başkanı olan Federal milletvekili Emir Kır (PS), girdiği Avrupa Parlamentosu seçimlerinde toplamda 18.520 oy alarak bugün yemin ettikten sonra, “bana güvenen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” sözlerine yer verdi.

Bugün saat 14.30’da Federal Mecliste gerçekleşen yemin töreni aynı zamanda gergin anların yaşanmasına sebep oldu.
En yaşlı vekil olması sıfatı ile Federal meclise başkanlık yapması istenen Open Vld partisinden Patric Dewal’e, eşlik edecek 2 genç vekilden birinin Vlaanse Belang partisinden olması ortalığı karıştırdı.

Yabancı düşmanlığı ve ırkçı paylaşımları nedeniyle Vlaamse Belang’lı genç vekil Dries Van Langenhove’nin en yaşlı vekil olarak Open Vld partisinden Patric Dewal ile birlikte meclis kürsüsünde yan yana oturacak olmasına itiraz eden Frankafon partiler PS, DEFİ, SDH ve ECOLE aldıkları parti grup kararı ile yemin etmeyeceklerini söylediler. Yaşanan bu durum üzerine PS,ECOLE ve DEFİ ırkçılığa karşı yakalarına kırmızı üçgen rozet takarken, Sdh partisi ise tepkisini farklı bir duruşla göstereceğini açıkladı.

Tüm bu yaşananlardan sonra oturumu yönetmesi için seçilen en yaşlı Federal milletvekili Patric Dewal, oturumu meclis başkanlık koltuğuna oturmadan, kendi parti sırasındaki koltuğundan yönetti. Bu uygulama ile Vlaamse Belang’lı en genç vekil Dries Van Langenhove, en yaşlı meclis başkanı Patric Dewal’e ile meclis başkanlık kürsüsünde yan yana oturamadı.

Gergin geçen ve yaşanan bu tartışmalardan sonra Avrupa Parlamentosu’na seçilen yeni vekiller sırasıyla yeminlerini ederek mazbatalarını aldılar.

Belemtürk Haber Merkezi

Cihan Çöl

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN