• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • Bugün Görüntülenme: 173
  • Dünkü Görüntülenme: 2984
  • Toplam Görüntülenme: 5965507

Düşünceler Farklı Olsada Dostluk Kazandı

10 Ekim 2018
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1394 defa okundu.

Gent şehrinde Rabot sokağını Wondelgemstraat sokağına bağlayan yolun trafiğe kapatılması ile ilgili bu sokaklarda oturan Belçikalı sokak sakinleri uygulamadan duydukları memnuniyeti paylaşmak için ODİSEE Technologiecampus Gent binası önünde toplandılar.

Fakat Rabot sokağını Wondelgemstraat sokağına bağlayan yolun trafiğe kapatılması konusunda farklı düşünen Wondelgemstraat’ın bazı Türk esnafları ile bu sokaklarda oturan 50 kadar Türk vatandaşı da uygulamanın yanlış olduğu yönündeki kanaatlarını belirtmek için önce Wondelgemstraat sokağındaki kilisenin önünde saat 17:00’de toplandılar. Daha sonrada buradan ODİSEE Technologiecampus Gent binası önünde bekleyen ve sokağın trafiğe kapatılmasını destekleyen Belçikalı vatandaşların olduğu yere yürüdüler.

Buraya gelindiğinde herkese sakin olması ve taşkınlık yapmamaları konusunda telkinlerde ve uyarılarda bulunan Gent Belediye meclis üyesi adayı Bayram Kutlu, örnek davranışlarıyla takdir toplarken, protesto boyunca olay çıkmaması için büyük gayret gösterdi.

Kısa zamanda olay yerine gelen polisler de her iki gruba sakin olmaları konusunda uyarılarda bulunduktan sonra bir kenara çekilerek beklemede kaldı.

Rabot sokağını Wondelgemstraat sokağına bağlayan yolun trafiğe kapatılması ile ilgili konuşan Anthony De Proft, “ Öncelikle söylemeliyimki hiç birimiz parti mensubu olarak burada değiliz. Sosyal medya üzerinden bu bölgede oturanları buraya toplayarak uygulamaya destek için buradayız. Biz çocuklarımızın güvende olmasını istiyoruz. Bu bölgede oturanların çoğu çocuklarını zorda kalmadıkça bisiklet ile okullara taşıyor. Bisikletle karşıya geçişlerde güvenlik sorunu yaşıyoruz. Çocuklarımızı seviyoruz ve onların güvenli ve sağlıklı bir ortamda yaşamaları bizim için önemli” sözlerine yer verdi.

Daha sonra, 2 çocuk annesi Belçikalı İnge, Türkçe olarak neden bu uygulamadan memnun olduklarını anlatan bir konuşma yaparak şunları anlattı. “ Ben 20 yıldır karşıki sokakta oturuyorum. Buradaki Türk komşularımızla ve çocuklarıyla çok güzel komşuluk ilişkilerimiz var. Onları daha iyi anlamak ve konuşmak için Türkçe öğrenmek için okula gittim. Ben mühendis olarak Gent Bruge’de çalışıyorum. Çocuklarımı okula bisikletle bırakıyorum, Kendim de iş yerime bisikletle gidiyorum. İnanın bisikletle çocukları okula taşırken, karşıdan karşıya geçişler çok zor oluyor. Arabalar çok hızlı geçiyor. Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için arabaları istemiyoruz” diyerek, “ arabamızı ayda bir defa akraba ziyaretleri ve büyük alışverişlerde kullanıyoruz” sözlerine yer verdi.

Her iki grup olaysız bir şekilde ayrıldı.

Ne diyelim düşünceler farklı olsada, iki grup arasında kazanan dostluk oldu.

HABER : BEKİR SARI

Belemtürk Haber Müdürü

HABER FOTOĞRAFLARI

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN