• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 682
  • Dünkü Görüntülenme: 4688
  • Toplam Görüntülenme: 8926031

Ceren Mavzer’in Belçika’dan Türkiye’ye uzanan başarısının teşvik edici hikayesi

8 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2191 defa okundu.
Ceren Mavzer’in Belçika’dan Türkiye’ye uzanan başarısının teşvik edici hikayesi

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’nın Gent şehrinden Türkiye’ye uzanan başarı hikayesinin ismi olmayı başaran işadamı Mehmet Mavzer’in kızı fizyoterapist Ceren Mavzer, bu yolda Türkiye’ye kadar uzanan teşvik edici hikayesini bizlerle paylaştı.

Belçika’da değilde Türkiye’de neden fizyoterapist okumayı tercih ettin?

Ben, aslen Belçika Türk toplumunda yaşayan Mavzer ailesinin kızı olarak, 1996 yılı Belçika/Gent doğumluyum. Burada Lise eğitimimi birinci olarak tamamladım. Daha sonra hep hayalim olan ülkemiz Türkiye’de eğitimime devam etmeyi düşünüyordum. Aynı şekilde babam Mehmet Mavzer, ilerde Turkiye’ye taşınmayı çok istiyordu. Bu nedenle, acaba burada mı kalsam? Türkiye’ye mi gitsem diye düşünüyordum? ve sonra Turkiyedeki üniversiteleri araştırmaya başladım. Girmem gereken bütün sınavlara vakitlice girmiştim. Aslında birkaç bölüm kazandım. Tıb’da kazandım ama ben ne okumak istediğime çoktan karar vermiştim. Puanlarımın beklediğimden iyi olması benim fikrimi değiştirmedi. Uzun bir araştırma sonrası gitmek istediğim üniversiteye karar verdim, Üsküdar Üniversitesi.

Belçika ve Türkiye arasındaki eğitim farkı nedir?

Üniversitenin isminden ziyade fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki akademik kadrosu benim için çok onemli bir unsurdu. Bana eğitim verecek akademisyenlerin deneyimleri ve biyografileri çok önemliydi.

Türkiye’de okuma fikri gün geçtikce daha cazip hale gelmişti, Belçika’da bir sınıfta 700 kişi varken Türkiye’de daha küçük gruplar halinde ders dinleyebilmek benim için çok büyük bir artıydı. Hocalarla sürekli iletişim halinde olabilmek, bütün sorularıma hemen bir yanıt alabilmek, aldığım eğitimi daha verimli hale getirdi. Kongre, sempozyum ve seminerler daha yaygın, buda meslektaşlarımı tanımak için çok güzel fırsatlardı benim için. Bunların dışında hayallerimde aldığım kararları etkiledi. Fizyoterapi mesleği Türkiye’de hak ettiği değeri yeterince almıyor. Çaba göstermeyi çok seven birisiyim ve belki bir gün bunu değiştirebilirim diye düşündum. Ülkeyi değiştirmek hayalim değil ama çevremde bir kaç kişinin bakış açısını değiştirebilirsem, ne mutlu bana. Zorluklarla mücadele etmeyi seven biriyim. Tüm zorluklara rağmen her zaman iyi bir şey yapabileceğime inanıyorum. İnsan çok çabalayınca, bir şeylerin güzel olacağına inanıyorum. Sadece azim ve sabır lazım. Bu alan ucu açık ve kendimi geliştirmeye yönelik bir alan. Ülkemizde bu alanın çok eksik yönleri de var. Ancak, okumasını ve araştırmasını çok sevdiğim için belki bende bilimsel olarak farklı bir katkıda bulunurum diye düşünüyorum. Bu düşünceylede hala bilim ışığında devam ediyorum.

Eğitim sürecin nasıl geçti?

İstanbul’a taşındıktan sonra 4 yıl boyunca konunun uzmanları olan hocalarımdan eğitimler aldım. Egitimimi yüksek onur öğrencisi olarak tamamladım. Eğitim sürecinde bir çok kongre, seminer ve eğitimlerde gönüllü veya istek üzerine görev aldım. Bu sayede alanında uzman olan bir çok eğitmenle ve meslektaşımla tanışma imkanım oldu.
Bilgiye meraklı birisi olarak bir konsept eğitimine yazıldım, MANEX (MAnual therapy, NEuroscience and EXcercise). Manex, 2018 yılında Türkiye’de fizyoterapi ve sağlık danışmanlık hizmetlerini uluslararası standartlarda yerine getirebilmek ve bu alanda fizyoterapistleri mezuniyet sonrası geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Manex; günümüzde bütün dünyada değişerek gelişen sağlık sistemi içinde, Türkiye’deki ihtiyaçlar ve eksiklikler doğrultusunda doğmuş, biyopsikososyal modeli baz alan bir fizyoterapi konseptidir. Bütün terapi süreçlerinde Türk vatandaşlarının davranışları, alışkanlıkları, bakış açılarını anlayarak ilerlemek çok büyük bir avantaj. Dünya’da yapılan çoğu araştırmalar yabancılar üzerine yapılırken, artık Türklerin pskolijisine yönelik tedaviler sunmak çok büyük bir artı.

Uzamanlık eğitimime Hollanda’da devam ediyorum.

Fizyoterapist olarak Türkiye’de görev yapmayı neden seçtiniz?

Eğitimimi “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak tamamladıktan sonra, güzel bir fırsat yakaladım, klinik çalışmalarını Healco çatısı altında devam ettiren hocalarım çok güzel bir iş teklifinde bulundu. Aynı zamanda Hollanda’da aldığım uzmanlık eğitimimi yüzde yüz destekleyen hocalarımın yanında çalışmak benim için büyük bir şans. Bilim ışığında ilerleyen insanlarla iş birliği yapmaktan başka ne isteyebilirimki?

Avrupa’da yaşayan Türk öğrenci ve ailelerine eğitim konusunda duşünce ve tavsiyeleriniz?

Avrupa’da yaşayan Türk üniveriste öğrenci oranı 2,5%, bu çok üzücü bir rakam. Eğer okumak istiyorsan, ilk olarak gözünde büyütmeyeceksin ve korkmayacaksın. Bununla birlikte elinde olan bütün imkanları değerlendirmelisin. Benim Türkçem iyi değildi Turkiye ilk taşındığımda. Asla yapamayacağim diye çok korkuyordum. Istanbul’a taşındığımda yalnızdım ve tüm ailem Belçika’da yaşamaya devam ediyordu. Koskoca şehirde gezmek yerine, her dersten sonra odama koşuyordum kitap okumak için. Eğer bir ülkede yaşıyorsam, o ülkenin dilini çok iyi konuşmam gerekiyordu. Şu an yurt dışından geldiğimi kimse anlamıyor yani çabalayınca oluyor. Dil bariyerini yıktıktan sonra daha atılgan olmaya başladim, mesleğim ile alakalı çoğu kongrelerde görevliydim ve sosyal bir çevre oluşturmaya başladım. Tatillerimi daha kısa tutup Belçika’da ve Turkiye’de çok güzel yerlerde gönüllü stajyer olarak çalıştım. Yani bariyerleri yık ve sonra gez, gör, öğren diyebilirim. Masa başında oturup, alanda ne yapıldığını bilmeden üniversite eğitimini bitirme. Ki, bitirince bir fikrin olsun ve nasıl ilerleyebilceğini bil.

Türkiyede eğitim aldığın ve birlikte çalıştığın ekip ve klinik hakkında bilgi?

2020 Yılında Istanbul’da halihazırda yürütülen ve klinik çalışmalarına Healco çatısıyla devam eden bir ekiple beraber çalışıyorum. HealCo’nun klinik, performans ve spor/terapötik pilates tarafı var. Tüm çalışmalarımıza sorgulamakla başlıyoruz. Bizim için önemli olan her zaman sorgulamak; Neden? Niye? Nasıl? Vucudun iyileşme mekanizmasını devreye sokup, aktive edip, bununla kalıcı bir çözüme ulaşmaya çalışıyoruz.
Bizim için her danışan farklıdır, örneğin her fıtığı olan danışan veya her diz ağrılı danışan aynı değildir, tedaviside aynı değildir, reçetelenmiş tedavi yoktur bizim için.
Kaslardan kaynaklandığı duşünülen pek çok fiziksel problemin ardında sinir sisteminin büyük bir rolu vardır. Kasları ovalayarak ve çesitli metal aletlerle ezerek fiziksel problemleri çözmek mümkün değildir.
HealCo’da danışanlarımız bizim için problem yaşadıkları bölgeden ibaret değildir. Her kes ayrı ağrı tecrübelerine sahip olan birer bireydir.

Belçika’da yaşayan gurbetçilere hizmet ve tedavi sunma konusundaki beklentilerin?

Bizler farklılıklar ve yeniliklerle çalışmalarımıza devam ederek, biyopsikososyal modeli temel alarak özellikle Türk vatandaşlarına yardımcı olmaya çalışacağız. Hangi ağrı türü olursa olsun, bütün ağrılı danışanları (migren ağrıları, fıtıktan dolayı sorun yaşayanlar, diz ağrıları,…), performansını arttırmak isteyen sporcuları (reaksiyon zamani vs.) veya çalışanları her zaman bekleriz. Profesyonel sporcular, sedanter bireyler, masa başı çalışanlar veya ev hanımları, her branştan danışlarımız var, ağrısı geçmeyen bütün danışanlar veya spor performansını artırmak isteyen bireyler her zaman iletişime geçebilir, manuel terapi, egzersiz ve sinir bilimi ile bütün bilgilerimizi harmanlayıp, sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyarız.

İletişim bilgileri:
Instagram hesabı: fzt.cerenmavzer ve healco.co
Site: www.healco.co
Numara: 00905313360896
Adres: Nişantaşı, Ihlamuryolu sokak, Erdek apartmanı, NO:61 D:5 Teşvikiye, Istanbul, Türkiye

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN