• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1128
  • Dünkü Görüntülenme: 4994
  • Toplam Görüntülenme: 7629059

Büyükelçi Gümrükçü, Flaman televizyon kanalında “Barış Pınarı Harekatı” hakkında bilgi verdi.

14 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1074 defa okundu.
Büyükelçi Gümrükçü, Flaman televizyon kanalında “Barış Pınarı Harekatı” hakkında bilgi verdi.

Belçika’nın Flaman televizyon kanalı   vrt NWS’ de yayınlanan  “De Zevende Dag” programına konuk olan Türkiye’nin  Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” hakkında  bilgilendirmede bulundu.

İşte Sorulan Sorular ve Cevaplar

Lieven Verstraete: Türklerin saldırısından dolayı bölgeden 100.000 kişi kaçtı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Operasyonun “Barış Pınarı Harekatı” ismini taşıması saçma değil mi?

Gümrükçü: “Hayır, çünkü bu operasyonun hedeflerine bakmak zorundasınız. Öncelikle sınırlarımızı ve kendi halkımızı, Suriye sınırının diğer tarafından gelen terör saldırılarından korumak durumundayız. Burada Türkiye’nin Kürtlere karşı bir operasyonu yok. Buradaki mücadele uluslar arası topluluğun törör örgütü olarak kabul ettiği  PKK ve PKK’nın bir parçası olan PYD / YPG terör örgütlerine karşı yapılıyor.

Verstraete: PYD / YPG, PKK’nın bir parçası olduğunu reddediyor. Üstelik PYD / YPG, İŞİD’e karşı ortağımızdı.

Gümrükçü: “İstedikleri kadar inkar edebilirler, Barack Obama hükümeti döneminde görev yapan Eski ABD Savunma Bakanı  Ash Carter, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, PYD / YPG’nin  PKK ile yakın bağlantısını ortaya koyan önemli belgeler sunmuştur.

Verstraete: Yine de onlar İŞİD’e karşı bizim ortağımızdı.

Gümrükçü: “Terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmak yanlıştı. İŞİD’e karşı savaşmaya başladığımızda, bunu müttefiklerimize birlikte yapabileceğimizi söyledik. Ne yazık ki ABD, PYD / YPG ile ortak olmayı tercih etti. Ancak bu, PYD / YPG’nin bize Suriye’den saldırdığı gerçeğini değiştirmiyor. Sınırın altında onlarca tünel açıldı. PYD / YPG bu tünelleri saldırı, silah, teçhizat ve militan kaçakçılığı yapmak için kullanıyor. Günlük olarak saldırıları önlemeye çalışıyoruz. Hiçbir ülke buna uzun süre izin veremez. ”

Verstraete: Sınır boyunca güvenli bölgeyi oluşturup, ülkenizdeki Suriyelilere yer açarken, şu anda bölgede bulunan sivil  Kürt Suriyeliler bölgeyi terk etmek zorunda kalacakmı?

Gümrükçü: ” böyle bir şey olmayacak. Türkiye’de, 3,5 milyon Suriyeli mülteci var. Bunların 1 milyonu tam olarak şimdi güvenli bir bölge kurmak istediğimiz alandan geliyor. İlk geri dönenler bunlar olacak ama bu sadece gönüllü olarak gerçekleşecek. “

Verstraete: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  bu “istila” hakkında Avrupa’nın konuşmasını istemiyor. Bu istila değil de ne o zaman?

Gümrükçü: “Bu bir askeri güvenlik operasyonu. Suriye’de çok fazla yabancı ülkenin askeri varlığı var. Örneğin DEAŞ’a karşı kurulan ve Belçika’nın da parçası olduğu koalisyonun Suriye’deki faaliyetleri bir işgal mi? Hayır, teröre karşı bir operasyondur. Bizim yaptığımız da aynısıdır. Terör örgütleri arasında İŞİD , PKK, PYD / YPG gibi bir ayrım yapamayız. Terör terördür.”

Verstraete: NATO Genel Sekreteri operasyona dair bazı endişelerini dile getirdi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gümrükçü: “Genel Sekreter dengeli ve doğru bir açıklama yapmıştır. Zira aynı ortak endişe ve çıkarlara sahibiz. Türkiye de kimse gibi, bölgede herhangi bir insani acıya neden olmak istemiyor. Masum sivilleri vurmak ya da onları evlerini terk etmek zorunda bırakmak istemiyoruz.” Nitekim, Türkiye’nin Suriye’deki önceki müdahalelerde yürüttüğü kusursuz operasyonlara bir bakın. Terörden temizlenen toprakları gerçek sahiplerine yani yerel sakinlerine bırakıyoruz.

“Batı koalisyonunda yer alanlar arasında, İŞİD’le savaşan tek ülke biziz. Ancak Türkiye’de, sadece İŞİD’in saldırılarıyla değil, PKK, PYD / YPG terör örgütünün saldırılarında da bir çok askerimizi ve sivil vatandaşımızı kaybettik.

Verstraete: Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’yi etnik bir değişim süreci başlatmaması konusunda uyardı ve yaptırım ihtimalini dile getirdi.

Gümrükçü: “Elbette bu üzücü açıklamalar, Avrupalı ​​müttefiklerimiz ve dostlarımızla olan ilişkilerimiz üzerinde baskı oluşturuyor. Onlara bunun olmayacağını açıklayacağız. Demografik yapıyı değiştirmeyeceğiz. Şu anda, kurmak istediğimiz güvenli bölgede, İŞİD teröristlerinin veya ailelerinin kaldığı çok az sayıda kamp var. Ancak bölgedeki tüm DEAŞ unsurlarına karşı mücadelemiz sürecek. PYD / YPG, operasyonu durdurmazsak bütün mahkumların serbest bırakılacağını söyleyerek Avrupa’yı kışkırtıyor.”

Verstraete: Türkiye, Flaman Başbakanı Jan Jambon (N-VA) tarafından önerilen ekonomik yaptırımları kabul edebilir mi?

Gümrükçü: “Yaptırımlar veya olası sonuçları hakkında spekülasyon yapmak istemem ama bu yönde bir karar ciddi bir hata olur. Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak için yaptıkları aslında Avrupa güvenliğini sağlamaktır. Avrupa Birliği ile birçok bağlantımız var ve biz bir NATO üyesiyiz. Sınırlarımızda olanların AB ve NATO için de sonuçları var. ”

Belemtürk Haber Merkezi

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

DESİNG REKLAM AFİŞİ

ADEM BABA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN