• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 3656
  • Dünkü Görüntülenme: 4654
  • Toplam Görüntülenme: 8365367

BÜRÜKSEL’DE ÇİN’İN ŞİNGAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİNDEKİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK ZULMÜNÜ KINAMAK İÇİN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ.

6 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
875 defa okundu.
BÜRÜKSEL’DE  ÇİN’İN  ŞİNGAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİNDEKİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK ZULMÜNÜ KINAMAK İÇİN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ.

Brüksel’de, Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesindeki Müslümanlara yönelik zulmünü kınamak için ( 5 Temmuz 2015 ) pazar günü saat 14:00 ‘ de protesto yürüyüşü düzenlendi.

Belçika Uygurlar Derneği ve Belçika Türk sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek Çin’in Uygur Türklerine karşın yaptığı zorunlu uygulamalar protesto edilerek, yapılan baskılar kınandı.

Başkent Brüksel’in merkez tren istasyonu meydanında Belçika Uygurlar Derneği tarafından organize edilen protesto gösterisinde konuşan, Belçika Uygurlar Derneği Başkanı Abdymutalıp Imerov” Çin hükümetinin, Müslümanların oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklamak i Çin baskıcı politikalar yürüttüğünü ifade etti.

Uygur halkına destek olmayı amaçladıklarını söyleyen Imerov, “Çin Halk Cumhuriyeti 70 yılı aşkın bir süredir, Doğu Türkistan’daki Müslümanlara zulüm yapmaya devam ediyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, Çin askerleri Müslümanlara yaptığı zulüm ve işkenceler gittikçe artmaya devam ediyor. Çinli otoriteler başta memur, öğrenci ve işçiler olmak üzere, Doğu Türkmenistan’daki Müslümanların ibadetlerine karşı çıktıkları gibi oruç tutmalarına da müsaade etmeyerek zulümlerine devam ediyor. Geçen haftalardaki yüzlerce Müslüman sırf oruç tutuğu için katledildi ve diğer yüzlercesi ise işkenceye maruz kaldı. Her zaman olduğu gibi, Birleşmiş Milletler milyarlarca insanın gözü ününde yapılan bu katliama karşı sessiz kalıyor. Tıpkı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşmiş Milletler gibi akan kanı izlemekten başka bir şey yapmıyorlar. Bu son yaşanan olaylardan sonra bir daha görüyoruz ki, dünyayı bu çirkin oyunlardan arındırmak için tek çare İslam birliği ve hak üzerine kurulu bir düzendir diyerek tepkisini ifade etti.

Belçika Türk Federasyonu Başkanı Ömer Zararsız “Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza bu mübarek Ramazan gününde yapılan zulmün son bulması adına buraya toplandık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak her zaman Doğu Türkistan’ın ve Dünya Türklerinin yanındayız. Dünyaya Türk olarak doğduk ve Türk olarak öleceğiz” diyen Zararsız, Uluslararası insani yârdım kuruluşu IHH ve Türk Kızılay’ının bölgeye yârdım götürmesi gerektiğini savundu.

Brüksel Merkez Tren İstasyonu önünde bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde Türk, Uygur ve diğer Türk cumhuriyetlerinin bayrakları ve çeşitli sloganlar içeren pankartlar, taşıyarak gösteriye katılanlar, Uygurlara Hürriyet”, “Uygurlara Özgürlük”, “Terörist Çin” sloganları atılarak “Türk İslam Birliği İstiyoruz “, Zulme Karşı Duran Dilsiz Şeytandır” diye sloganlar atarak sorunsuz şekilde dağıldılar.

HABER FOTOĞRAFLARI
FOTO-19

FOTO-2

FOTO-3

FOTO-4

FOTO-5

FOTO-6

FOTO-7

FOTO-8

FOTO-9

FOTO-10

FOTO-11

FOTO-12

FOTO-13

FOTO-14

FOTO-15

FOTO-16

FOTO-18

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN