• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.803
  • Euro Alış / Satış: 6.513 / 6.525
  • Bugün Görüntülenme: 1340
  • Dünkü Görüntülenme: 2041
  • Toplam Görüntülenme: 5883763

Bulgarlaştırma Dönemi Sürecinde Öldürülen Türk Şehitleri Anıldı

27 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
193 defa okundu.
Bulgarlaştırma Dönemi Sürecinde Öldürülen Türk Şehitleri Anıldı

Bulgaristan Türklerinin tam 34 yıl önce 1984-1989 yılları arasındaki asimilasyon politikasını kabul etmedikleri için öldürülen tüm Türk şehitlerin anısına Kırcaali şehrinin Kirkovo (Kızılağaç) ilçesine bağlı Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde dün anma töreni düzenlendi.

Tören, 17 aylıkken 26 Aralık 1984 tarihinde annesinin kucağında öldürülen Türkan bebeğin anısına yaptırılan Türkan Çeşme’de gerçekleştirildi. Kırcaali’nin Yurtçular köyünde bulunan Türkan Çeşme Anıtı’nda toplanan binlerce Bulgaristan Türkü, 34 yıl önce öldürülen Türkler için dualar okudu.

Anma törenine, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları, HÖH AP Milletvekilleri, çok sayıda HÖH Bulgaristan Meclisi Milletvekili, Türkiye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, CHP Milletvekilleri Prof. Yüksel Özkan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milletvekilleri Ersan Saner ve Armağan Candan, Kırcaali ilinden Belediye ve Meclis başkanları, Türkiye’den Çerkezköy ve Çorlu Belediye Başkanları ve başka belediyelerin temsilcileri, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri hazır bulundular.

Törenin açılış konuşmasını yapan ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, 34 yıl önce yaşanan acı olaylara değinerek, şehitlerin bu anıt önünde her yıl anıldığını belirtti. 26 Aralıkta yaşanan olaylar Bulgaristan Türkleri için zorlu bir süreç olduğunu belirten Süleyman, benlikleri uğuruna şehit düştüğünü, yüzlerce kişinin de vatanını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Anma töreni, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’in şehitlerin ruhu için dua etmesinin ardından, Türkan Çeşme anıtına çelenk ve çiçek konulması ile sona erdi.

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN