• Bugün Görüntülenme: 1100
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887678

BRÜKSEL’DE TARİHİ ZİRVE SONRASI İŞTE VİZE TARİHİ

30 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1305 defa okundu. defa okundu.
BRÜKSEL’DE TARİHİ ZİRVE SONRASI İŞTE VİZE TARİHİ

Brüksel’de AB zirvesinin ardından Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde, Ekim 2016’dan itibaren vize serbestisine başlayabileceğini karara bağladı. Fakat bunun için mülteci kriziyle mücadele için prensipte anlaşılan eylem planının uygulanması şart koşuluyor.

Avrupa Birliği, Türkiye’ye Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro verecek. AB, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek.

Türkiye ise topraklarında kalan Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye yılda bir kez zirve gerçekleştirecek.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Tusk: AB-TÜRKİYE anlaşması 2016’da uygulanacak. Müzakerelerde 17. başlık açılacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ise, İlişkilerimizi üst düzeyde yenilemiş olduk. Sığınmacı kriziyle ilgili ortak bir anlaşmaya vardık. Avrupa ve Türkiye bu sorunu ortak çözecektir diyerek, 3 milyar Euro’luk bir desteği Türkiye’ye sağlayacağız.Süreç takip edilerek gerekirse bu miktar artırılacak açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin AB zirvelerine katılma talebi ise ‘yılda bir kez olmak’ şartıyla kabul ediliyor.

Türkiye’nin talep ettiği 5-6 fasılla ilgili olarak ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki görüşmeler için hazırlık yapılacağı söylendi.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN