• Dolar Alış / Satış: 5.792 / 5.803
  • Euro Alış / Satış: 6.513 / 6.525
  • Bugün Görüntülenme: 735
  • Dünkü Görüntülenme: 1962
  • Toplam Görüntülenme: 5885120

Brüksel’de kamu alanında başörtüsü yasağının devam etmesi yönünde karar alındı.

1 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
535 defa okundu.
Brüksel’de kamu alanında başörtüsü yasağının devam etmesi yönünde karar alındı.

Belçika’daki 14 Ekim yerel seçimlerinin ardından başkent Brüksel’de kamu alanında başörtüsü yasağının devam etmesi yönünde karar alındı.

BRÜKSEL – Brüksel ana merkez belediyesinde yıllardır devam eden kamu alanındaki başörtü yasağının mimarı olan PS (Sosyalist) Partisi, yeni Encümenler Kurulunun belirlenmesinin ardından kamu alanında başörtüsü yasağında bir değişiklik olmayacağını ve yasağın devam edeceğini açıkladı. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close de, yerel seçimlerin ardından koalisyon ortakları arasında kamu alanında başörtüsü yasağı konusunda fikir ayrılığı yaşanmadığını söyledi. Close, “Flaman Yeşiller ve Walon Yeşiller Partisi Brüksel’de kamu alanında var olan başörtüsü yasağının kaldırılması yönünde bir talepte bulunmadılar. Başörtü yasağının kaldırılması yönünde bir isteğin olmadığı görüldü. Yeşiller Partisi’nin kamu alanında başörtüsü yasağında bizimle aynı fikirde olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Brüksel’de Walon PS ile Flaman Sosyalist Partisi SP.A de kamu alanında başörtü yasağını savunmakta” dedi.

Özellikle Sosyalist ve Yeşiller Partisi seçim öncesi Müslüman ve azınlıkların haklarını savunan tek parti olduklarını iddia ederek oy istemişti. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı açıklamalarıyla bilinen PS (Sosyalist) Brüksel Teşkilat Başkanı Laurette Onkelinx, “Sosyalist Partisi olarak laikliğin en büyük savunucularından birisi olmaktayız. Kamusal alanın tarafsız olması gerekiyor. Herkesin politik, felsefi ve dini inançlarını deneyimleyebileceği laik bir ülkede yaşadığımız, herkesi açıklığa kavuşturmanın bir yolu. Dini deneyim, özel alana ait bir şey olmalıdır” dedi.

Yeşiller Partisi’nin Brüksel’de kamu alanında başörtüsü yasağının devamında hemfikir olmasına karşılık Anvers’te ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Anvers’te Federal Milletvekili ve Anvers Belediye Meclis Üyesi Wouter Van Besien, “Anvers Belediye Meclisi koalisyon ortakları arasında kamu alanındaki başörtü yasağının kaldırılması ilk talebimiz olmakta. İnsanların kılık kıyafetine yasak uygulamak insanlık adına utanç vericidir. Ben ne başörtüsü yasağı taraftarıyım ne de serbest bırakılması taraftarıyım. Ben insanların kılık kıyafeti konusunda kendilerinin karar vermesi taraftarıyım” şeklinde konuştu.

kaynak : iha

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN