BRÜKSEL’DE CUMHURİYETİN 92.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI ( GÖRÜNTÜLÜ )

31 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2424 defa okundu. defa okundu.
BRÜKSEL’DE CUMHURİYETİN 92.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI ( GÖRÜNTÜLÜ )

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. Yıl dönümü Belçika’nın başkenti Brüksel’de verilen bir resepsiyon ile kutlandı.

‘Cercle Royal Gaulois”de T.C. Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ve eşi Mehveş Olcay tarafından verilen resepsiyon katılım yoğun oldu.
T.C. Brüksel büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ve eşi sefire Mehveş Olcay, T.C. Brüksel büyükelçilik müsteşarı Engin Solakoğlu ve eşi, Askeri Ateşe Kurmay Albay Hayrettin Yılmaz eşi Fatma Yılmaz ile birlikte karşılayıp tebrikleri kabul ettiler.

Brüksel Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet resepsiyonuna AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi büyükelçi İzzet Selim Yenal, KKTC Brüksel Temsilcisi Büyükelçi Gizem Alpman Celen, Brüksel Basın Müşaviri Veysel Filiz, Eğitim Müşaviri Abdulhalim İnam, Turizm müşaviri Murat Alıcıgüzel, Anvers Başkonsolosu Metin Ergin, Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy ve eşi Esin Ulusoy, Federal Milletvekili Fatma Pehlivan, Milletvekili Mahinur Özdemir, Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sadik Köksal, Evere Belediye Meclis üyesi Belma Tek, Schaerbeek Belediye meclis üyesi Döne Sönmez’in yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı diplomatik erkan, politikacılar, gazeteciler, sivil örgüt temsilcileri, iş ve sanat dünyasından seçkin davetliler katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Cercle Royal Gaulois’da verilen resepsiyonda konuşan TC Belçika Büyükelçisi M.Hakan Olcay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okudu. Mesajda “Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümüdür.

81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü coşkusunu, millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Aziz Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir.

Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik.

Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Recep Tayyip ERDOĞAN
TC. Cumhurbaşkanı

HABER VİDEO

HABER FOTOĞRAFLARI
FOT-11

FOT-1

FOT-2

FOT-3

FOT-4

FOT-5

FOT-6

FOT-7

FOT-8

FOT-9

FOT-10

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN