Brüksel Yüksek Mahkemesi KOVID-19 Kısıtlamalarını İptal Etti.

31 Mart 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2213 defa okundu. defa okundu.
Brüksel Yüksek Mahkemesi KOVID-19 Kısıtlamalarını İptal Etti.

Belemtürk Haber Merkezi – Brüksel yüksek mahkemesi Belçika’nın Kovid-19 kapsamında aldığı bütün kısıtlamaların iptaline karar verdi.

Belçika’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararların Federal Parlamento hükümetinin katılımı olmadan alındığı gerekçesiyle, kısıtlamaların kaldırılması için dava açan Belçika İnsan Hakları Derneği’nin itirazı, Brüksel Yüksek Mahkemesi tarafından haklı bulundu ve kısıtlamaların yasadışı olduğuna karar verdi.

Ayrıca, Brüksel yüksek mahkemesi, Belçika devletinin 30 gün içinde bütün kısıtlamaları iptal etmemesi halinde günlük 5000 Avro para cezası ödemesine karar verildiğini açıkladı.

Belçika İnsan Hakları Derneği’nin avukatı Audrey Lackner, “Bakanlar Kurulu kararıyla alınan kısıtlamaların hiç bir kanuni dayanağı olmadığı için dava açtık. Bakanlar Kurulu acil durumlarda böyle kısıtlama kararları alabilir fakat, bu kararların süresi kısa olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Belçikalı hukukçular, bu kararın kısıtlamaların kesin kalkacağı anlamına gelmediğini söyleyerek, İçişleri Bakanlığı’nın 30 gün içinde karara itiraz edebileceğini yada kısıtlamaların hukuksal anlamda kabul görmesi adına bir kanun çıkarmarları gerektiğini söylüyor.

Haber : Abdulkadir Çetin

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN