• Bugün Görüntülenme: 2072
  • Dünkü Görüntülenme: 2048
  • Toplam Görüntülenme: 9622048

BM, Belçika polisi içinde ırkçılık ve şiddet olaylarının soruşturulmasını istedi

4 Mayıs 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
463 defa okundu. defa okundu.
BM, Belçika polisi içinde ırkçılık ve şiddet olaylarının soruşturulmasını istedi

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Belçika polisi içinde ırkçılık ve sertlik olaylarının kaygı verici boyutta bulunduğunu belirterek, kapsamlı bir soruşturma açılmasını istedi.

Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Internasyonal Sözleşme’ye taraf olan ülkelerdeki duruma ilişikin tespit ve önerilerde bulunan 18 insan hakları uzmanından oluşan komite, Belçika’daki durumu inceledi.

CERD, Belçika polisi hakkında, sertlik uygulama, etnik profil oluşturma ve nefret söylemine ilişkin haberlerde artış olduğuna dikkat çekti.

Komite, son dönemlerde meydana getirilen koronavirüs önlemleri ile ırkçılık karşıtı gösterilerde yaşanmış olan vakaları örnek gösterdi.

Bu haberlerin kaygı verici bulunduğunu vurgulayan komite, polisin dahil olduğu ırkçı eylemlerin kapsamlı ve bağımsız bir halde soruşturulmasını istedi. CERD, Belçika hükümetine, acilen etnik profil meydana getirmeye yasak getirmesi önerisinde de bulunmuş oldu.

CERD, daha ilkin de Belçika’da polis sertliği, yapısal ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı daha kalıcı tedbir ve uygulamaların hayata geçirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Komite, polis gücü içinde değişik etnik kökenlerden kişilere daha çok yer verilmesi çağrısı da yapmış oldu.

Belçika’da koronavirüs önlemlerine karşı izinsiz parti icra eden topluluk polisle çatıştı
Fransa’da polis rolüne giren gazetecinin izlenimleri: ‘Teşkilatta ırkçılık ve sertlik kültürü hakim’

Belçika polisi, sık sık protesto gösterisi yapanlara, tutuklulara ve sivillere yönelik fena işlem iddialarına hedef oluyor. Geçen yıl Ocak ayında 23 yaşındaki Sierra Leone kökenli İbrahim Barrie, Brüksel polisi tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında yaşamını yitirdi.

Gene başkent Brüksel’de 2019 senesinde Adil adlı 19 yaşındaki Fas kökenli bir genç, kaçtığı nedeni öne sürülerek motosikletine polis aracı tarafınca çarpılması sonucu yaşamını yitirdi.

Bu vakadan birkaç ay sonrasında, 17 yaşındaki Mehdi adlı genç polis tarafınca vurularak öldürüldü.

Geçen yıl ortaya çıkan video görüntülerinde de, 2018 senesinde Brüksel’deki Charleroi Havalimanı’nda gözaltına alınan Slovakyalı bir iş insanına hücrede sertlik uygulanmış olduğu ve bir bayan polisin bu sırada Nazi selamı verdiği belirlenmişti,

Gözaltındaki fena işlem sonrası komaya giren 39 yaşındaki Jozef Chovanec, birkaç gün sonrasında yaşamını yitirdi. Bu vakayla ilgili soruşturma sürerken havaalanı polis müdürü geçici olarak görevden alınmıştı.

Son günlerde meydana gelen Covid önlemlerini protesto gösterilerinde göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullanan polis, sertlik suçlamalarına hedef olmuştu.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN