• Bugün Görüntülenme: 3240
  • Dünkü Görüntülenme: 4094
  • Toplam Görüntülenme: 10160454

BİRSEN BAŞAR – SEMİNER VE BELGESEL GÖSTERİMİ

23 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2473 defa okundu. defa okundu.
BİRSEN BAŞAR – SEMİNER VE BELGESEL GÖSTERİMİ

20 Mart 2015 Cuma akşamı T.C. Anvers Başkonsolosluğu ve BERK Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği programın 1. bölümünde Otizm Uzmanı Birsen Başar ‘’Otizm’’ konulu bir seminer vermiş, 2. bölümde ise, kendisinin hayatını konu alan “Birsen” adlı belgesel izlenmiştir. Program, Anvers Başkonsolosluğu kançılaryasında yapılmış olup, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlenmiştir. Hollanda Otizm Vakfı tarafından ‘’Otizm Elçisi’’ olarak seçilen, aynı zamanda kendisi de otizmli olan Birsen Başar bu güne kadar gerek Hollanda, gerek Belçika ve gerekse Türkiye’de otizm konusunda bir çok seminer vermiştir. 28 Kasım 2015 tarihinde BERK Eğitim Gönüllüleri Derneği’nde verdiği seminerin büyük bir ilgi görmesi ve katılımcılar üzerinde büyük etki bırakması nedeniyle, kısa bir süre içerisinde kendisi ikinci defa seminer vermek üzere yeniden davet edilmiştir.

Programa Anvers Başkonsolosu Sayın Kemalettin Eruygur, değerli eşleri Özlem Eruygur, Konsolos Sayın Ali Sevim, Başkonsolosluk çalışanları ve eğitimin önemine inanan Anvers’li vatandaşlarımız katılmıştır.

Melissa Yılmaz’ın sunumunu yaptığı program Anvers Başkonsolosumuz Sayın Kemalettin Eruygur, değerli eşleri Sayın Özlem Eruygur ve BERK Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Zülbiye Ayaz’ın konuşmalarıyla başlamıştır. Ardından Birsen Başar ‘’Otizm’’ hakkında katılımcıları bilgilendirmiştir.

‘’Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir gelişimsel bozukluktur’’.

Yaklaşık 1 saat süren seminerin ardından verilen molada katılımcılar susuzluklarını giderirlerken, Birsen Başar’ın kitaplarını satın alma ve imzalatma fırsatını da buldular. Birsen Başar’ın bu güne kadar ‘’Otizm ile yaşamak’’ ve ‘’Bende artık fark edilmek istiyorum’’ isimli iki Türkçe kitabı, ‘’De jungle van autisme’’ isimli bir de Flamanca kitabı yayınlanmıştır.

Başar’ın kitaplarını imzalamasının ardından programın 2. Bölümüne geçilmiş olup, bu bölümde kendisinin hayatını konu alan ‘’Birsen’’ belgeseli izlenmiştir. Bu güne kadar kendisinin yaşamını konu alan 2 adet belgeseli çekilmiştir. Bunlardan birincisi ‘’Birsen’’ adını taşıyor. İkinci belgeseli ise iki hafta sonra gösterime hazır olacaktır.

Programın sonunda katılımcılar ve özellikle otizmli çocukları olan ebeveynler oradan ayrılırlarken oldukça etkilenmişlerdi. Otizm engelini aşıp, bunca başarıyı sağladığı ve kendisini bu kadar iyi ifade edebildiği için Birsen Başarı tebrik ettiler.

Üçüncü buluşmanın ne zaman gerçekleşeceği konusunda sabırsız olanlar da vardı…

HABER FOTOĞRAFLARI
FOTO-8

FOTO-1

FOTO-2

FOTO-3

FOTO-4

FOTO-5

FOTO-6

FOTO-7

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN