• Bugün Görüntülenme: 1098
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887676

Beşinci yılında 15 Temmuz şehitleri Anvers Başkonsolosluğu’nda anıldı

16 Temmuz 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
729 defa okundu. defa okundu.
Beşinci yılında 15 Temmuz şehitleri Anvers Başkonsolosluğu’nda anıldı

Belemtürk Haber Merkezi – T.C. Anvers Başkonsolosluğu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyle bir anma etkinliği düzenledi.

T.C. Anvers Başkonsolosluğu konut bahçesinde yapılması planlanan anma etkinliği, havanın yağışlı olması nedeniyle Başkonsolosluk salonunda gerçekleştirildi.

Anma etkinliğine T.C. Anvers Başkonsolosu Batu Kesmen, Muavin Konsolos Mete Gönül, Başkonsolosluk çalışanları, siyasetçiler, STK temsilcileri ve medya mensupları katıldılar.

Sunumunu Muavin Konsolos Mete Gönül’ün yaptığı program, şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapmak üzere söz alan Anvers Başkonsolosu Batu Kesmen yaptığı konuşmada,”bugün burada 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü idrak etmek, 5 yıl önce bugün sahneye konmak istenen hain darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşlarımız ile kahraman gazilerimizi anmak ve milletimizin demokrasi mücadelesini bir kez daha saygı ve gururla hatırlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

251 vatan evladı şaadete ulaşmış, binlerceside gazilik mertebesine erişmiştir.

Ülkemize, milletimize, birliğimize, bütünlüğümüze ve demokrasimize karşı açılmış bu savaş, bir taraftan yabancı güçlerin hizmetindeki işbirlikçiler ve diğer tarafta demokrasisine, vatanına, milletine ve bayrağına ölüm pahasına sahip çıkan vatandaşlarımız ve yurtsever gönüllülerimiz arasında yaşanmıştır. Bu onurlu mücadelede 251 vatan evladı şaadete ulaşmış, binlerceside gazilik mertebesine erişmiştir.

Darbe girişimi, Türk milletinin gücü cesareti ve demokrasiye olan bağlılığı karşısında aciz kalmıştır.

FETÖ mensubu vatan hainlerinin 15 Temmuz günü anayasal düzenimize karşı başlattığı bu darbe girişimi, Türk milletinin gücü cesareti ve demokrasiye olan bağlılığı karşısında aciz kalmıştır. Milletimiz o gün bir kahramanlık destenı yazmıştır.Dünyanın her yerinde yaşayan tüm kardeşlerimiz gibi, Belçika’da yaşayan sizlerinde bu terör örgütüne karşı tepkilerini ve seslerini yükseltmeleri demokrasiye ve millet iradesine karşı olan bağlılıklarının en güzel örneklerinden olmuştur.

FETÖ tüm unsurlara sızan ve kanser gibi yayılan zehirli bir yapıdır.

FETÖ 10 yıllar boyunca, her türlü sinsi usulle devletin, özetle ülke yönetiminin ve toplumunun tüm unsurlarına sızan kanser gibi yayılan zehirli bir yapıdır. Ülkeyi, devletimizin kurumlarını içten fetetmeyi kendi emellerine alet etmeyi hedeflemiş bir terör örgütüdür.

FETÖ terör örgütü yalnız Türkiye için değil, diğer ülkeler içinde bir tehdittir.

İnsani yardım, eğitim, ticaret gibi faaliyetlerin arkasına sahte kimliklerle saklanarak, dünyanın farklı bölgelerinde etkinlik kazanan FETÖ terör örgütü, yalnız Türkiye için değil, diğer ülkeler içinde bir tehdittir. Bu tehditin farkına varan devletler, ülkelerindeki FETÖ bağlantılı okul ve STK’ların faaliyetlerine son vermiştir.

Bazı batılı ülkelerin kucak açmasını üzüntü ile karşılıyoruz

Türkiye, FETÖ terör örgütü ile mücadele eden bütün ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır. Bu yapının gerçek yüzü her geçen gün daha da açıkça görülmektedir. Bununla birlikte darbede yer alan şahısların, bilhassa bazı batılı ülkelere yaptıkları iltica başvurularının olumlu sonuçlanmasını, kendilerine kucak açılmasını , FETÖ yapılarının hala faaliyetlerini sürdürüyor olmalarını, üzüntü ile karşılıyoruz. Bu kişilerin sözde insani gerekçeler öne sürülerek, Türk adeletinden kaçırılmalarına, ve uluslar arası hukukun ihlal edilmesine ülkemizin göz yummayacağına da kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu mücadeleyi hep beraber yürüteceğiz.

FETÖ terör örgütüyle mücadele sürecek, bu mücadele uzun soluklu, kesintisiz ve kararlı olacaktır. Hepimizde bu mücadelenin devamı için gerekli olan irade, milli dayanışma ruhu ve birlik mevcuttur. 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milletimizin ve Yüce Meclisimizin gösterdiği direniş, dayanışma ve demokrasisine sahip çıkma ruhu canlıdır ve yaşamaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu mücadeleyi hep beraber yürüteceğiz.

Bu vesileyle, 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Konuşmasını tamamlayan Başkonsolos Batu Kesmen’den sonra, Başkonsolosluk çalışanları Müjde Kahraman ve Zehra Denizli, şehitlerimizin isimlerini okudular.

Daha sonra Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı Anvers Mehmet Akif Camii İmamı Nizamettin Dural tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve şehitlerimiz için dua edildi. Son olarak 251 şehidimizin anısına göğe balonlar bırakıldı.

Program, şehitlerimiz için dağıtılan helva ikramı ve toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN