• Bugün Görüntülenme: 2022
  • Dünkü Görüntülenme: 3592
  • Toplam Görüntülenme: 9751742

Belemturk’ün Ekonomist Köşe Yazarı Arzu Emeksiz’in Yeni Yazısı

31 Mayıs 2014
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1983 defa okundu. defa okundu.
Belemturk’ün  Ekonomist Köşe Yazarı Arzu Emeksiz’in Yeni Yazısı

İNSAN OLMAK

Bu hayata ne kattım, insanlığa ne şekilde faydam oldu diye düşündünüz mü hiç? Sizin için önemli olan ne? Okuduğunuz okul, sizi elit yapacağını düşündüğünüz paranız, kaliteli mekan olarak adlandırdığınız ama aslında daha çok para ödeyip kibarca kazıklandığınız, evleriniz, arabalarınız, herkesin imrenerek baktığı kariyeriniz mi? Yoksa büyüklere gösterdiğiniz saygı, eşinize gösterdiğiniz sadakat, çocuklara gösterdiğiniz sevgi, hayvanlara, doğaya ve insanlığa olan koruyucu duygunuz mu?

Soma maden ocağında hayata tutunabilen birkaç madenci kardeşim aslında hayatta çok gereksiz şeyler için koşturduğumuzu ve bir o kadar da şükretmeyi bilmediğimizi hatırlattı bana. Maddiyata o kadar çok önem vermişiz ki, çocuklarımıza ne şekilde olursa olsun zengin olmayı öğretmişiz. Ama ne kadar çok yanılmışız, çünkü asıl zenginlik içimizde saklıymış…

Bir insan isterse en iyi okullarda eğitim alsın, dört beş tane diploması olsun, varsın en az üç dil bilsin, herkesin hayalini kurduğu evlerde otursun, son model arabalara binsin, dahası mı herkesin özendiği lüks bir hayata sahip olsun… Hepsi boş … Çocuklarımıza bunları değil, insan olmayı öğretelim. Karakterli ve kişilikli olmayı öğretelim. Emin olun bu iki değerin önünde alınan diplomalar, edinilen çevreler fasa fiso. Çocuklarımızı lükse alıştırmayalım, dizilerdeki yaşantılara özenti duyacaklarına onların şahsi değerlerini yükseltmek için çabalayalım.

Bir anne-baba ne ister ? Vatana, millete hayırlı, büyüklerini sayan, küçüklerini seven örnek bir çocuk yetiştirmek ister. Bunun temeli de edepten geçer. Bir insanın dış görünüşünden, parasından, kariyerinden çok kişiliğine, insanlara neler kattığına, en önemliside edebine bakmak gerek.

Bırakalım maddiyata önem vermeyi. Çocuğuna bir simit alacak parası olmadıktan sonra kardeşimin , ben kuş sütüyle beslensem ne yazar? Eğer çocuğum yardım etmeyecekse kardeşime, bu dünyada yaşamak neye yarar? İnsan olmayı öğretelim çocuklarımıza, insanlığı öldüren parayı sevmeyi değil.

Okuyan, zengin olan, kariyer sahibi olan kişiliksiz mi? Haşa, Tabii ki hayır. Sadece insanları değerli yapan temelleri daha iyi bilelim!

Mevlâna ne güzel diyor “Güzeli güzel eden edeptir, edep güzeli sevmeye sebeptir!”

Anahtar Kelime: ,

Reklamlar

Demirel İnsaat
YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Allah.cc cumlemize edepli saygili sevgili merhametli cocuklar yetistirmeyi nasip etsin canim arzum ne guzel anlatmisin mevlam hks de siz gibi evlatlar versin opuldun tebrikler basarilar.A.e.o
    31 Mayıs 2014 12:46

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN