• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2270
  • Dünkü Görüntülenme: 6784
  • Toplam Görüntülenme: 8666769

Belçika’nın “Türk Köyü”nde Karnaval Coşkusu

27 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2258 defa okundu.
Belçika’nın “Türk Köyü”nde Karnaval Coşkusu

Belçika’da kendilerini asırlardır “Türk” olarak tanımlayan Faymonville köyü, her yıl olduğu gibi ay yıldızlı bayraklarla düzenledikleri karnavalda eğlendi.

Belçika’da kendilerini asırlardır ‘Türk’ olarak tanımlayan bir köy bu yıl da ay yıldızlı bayraklarla renklendi. ‘Türk Köyü’ olarak bilinen Faymonville, karnaval etkinlikleri çerçevesinde adeta kırmızı beyaza büründü.

ÇOK EĞLENDİKLERİNİ İFADE ETTİLER

Çevre köylerin de katılımıyla düzenlenen karnavalda her yaştan köylü, Türk bayraklı atlıların arkasından birlikte yürüdü. Karnavalda komşu köyler ise farklı toplumların ilginç kostümleri ve halkoyunları gösterileriyle kortejde yerini aldı. Köylüler, kendilerine “Türk” denilmesinin kiliseye vergi ödemeyi reddetmeleriyle ilgili olduğunu belirtirken, karnavalda çok eğlendiklerini ifade etti.

“ARKADAŞLARIMIZ TÜRK BAYRAKLARIYLA GELİYOR, MUTLUYUZ”

Şeker ve içecek dağıtılan, rengarenk konfetilerin yağdığı karnavalı,  Belçika ve komşu ülkelerden gelen çok sayıda Türk izledi. Karnavala 2003 yılından itibaren katıldığını belirten İsmail  Gündoğdu, “Faymonville karnavalı çok güzel geçiyor, her yıl burada kar veya yağmur yağardı. Bugün havanın iyi olması nedeniyle karnavala katılım oldukça kalabalık, arkadaşlarımız Türk bayraklarıyla geliyor çok mutluyum, seviniyorum. Bu karnaval Belçikalıların bayramı biz burada seyirci olarak kalalım.” dedi.

FUTBOL TAKIMLARI VAR

Köyün futbol takımı RFC Turkania “Genç Türkler Birliği” amatör ligde ay-yıldızlı logosuyla mücadele ediyor. Faymonville’deki tek otel Le Vieux “Eski Sultan” adını taşıyor.  Belçika’nın  Almanya sınırına yakın Arden dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün merkezinde, bugün kütüphane olarak kullanılan binanın girişinde, mermer üzerine oyulmuş ay-yıldız, binanın içindeyse ise camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

TÜRK DENMESİNİN SEBEBİ
Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne “Türk köyü” denilmesiyle ilgili, 8’inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. Köylülerin Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri iddia edilirken, en yaygın rivayete göre, 16’ncı ve 17’nci yüzyılda Osmanlı’ya karşı kilisenin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle “Türk” olarak adlandırıldı.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN