• Bugün Görüntülenme: 3075
  • Dünkü Görüntülenme: 4094
  • Toplam Görüntülenme: 10160289

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Afganlardan Taliban karşıtı protesto eylemi!

18 Ağustos 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
497 defa okundu. defa okundu.
Belçika’nın başkenti Brüksel’de Afganlardan Taliban karşıtı protesto eylemi!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir grup, Taliban’ı protesto etmek ve sivillerin durumuna dikkati çekmek için toplandı.

Afganistan bayrakları taşıyan yaklaşık 300 kişi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu önündeki Schuman Meydanı’nda bir araya geldi.

Tamamına yakını Afgan olan grup, “Afganistan’ı kurtarın”, “Afganları öldürmeyin”, “Afgan kadınları kapıların arkasında kilitlemeyin”, ” Pakistan’a yaptırım” yazan dövizler taşıdı, Taliban karşıtı sloganlar attı.

Özellikle kadın ve kız çocuklarının durumuna dikkati çekmek için posterler de taşıyan grup, Taliban’ın ülkeye hakim olma sürecine dair son günlerde basına yansıyan trajik anların fotoğraflarını gösterdi.

Grup, AB’yi Afgan halkına destek olmaya çağırdı.

Bölgeye çok sayıda polis sevk edildi.

Taliban’ın ülkeye hakim olma süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN