• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2500
  • Dünkü Görüntülenme: 4546
  • Toplam Görüntülenme: 8344947

Belçika’nın Aşırı Sağcı N-VA lideri ve Anvers Belediye Başkanı de Wever, Müslümanları Hedef Alan Açıklamalarda Bulundu!

18 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1846 defa okundu.
Belçika’nın  Aşırı Sağcı N-VA lideri ve Anvers Belediye Başkanı de Wever, Müslümanları Hedef Alan Açıklamalarda Bulundu!

Belçika ve Avrupa’da son dönemlerde yabancı düşmanlığının artması ile birlikte, farklı dinden insanlara karşı hoşgörüsüzlük ülkede toplumsal barışı tehdit eden en önemli sorun olmaya devam ediyor.

Avrupa ve Belçika’da aşırı sağın güç kazanmasıyla birlikte demokratik değerlerini unutan bazı liderler, bu durumu kullanarak yaptıkları açıklamalarıyla toplumsal barışı ve müslüman toplumunu hedef almaktan çekinmiyorlar.

Belçika’da 14 Ekim 2018’de yapılacak yerel seçimler yaklaştıkça islamofobi ve müslüman düşmanlığı yaparak oy avcılığı peşinde olan bazı siyasetçiler, Avrupa’da pirim yapan yabancı düşmanlığı ve toplumsal barışa zarar verecek açıklamalarına devam ediyorlar.

Belçika’nın aşırı sağcı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) lideri ve Anvers Belediye Başkanı Bart de Wever’ın, ülkede Flamanca yayın yapan De Zondag gazetesine Müslüman toplumunu hedef alan bu yöndeki ifadeleri büyük tepkiye sebep oldu.

Aşırı sağcı N-VA lideri ve Anvers Belediye Başkanı de Wever, Anvers şehrinde yaşayan Yahudilerin, şehir yönetiminin uygulamaya koyduğu kuralları ihlal etmemek için çalıştığını ve çatışmalardan uzak durmak için çok gayret gösterdiğini söylerken, Müslüman toplumun gerginlik yaratma eğilimi içinde olduğunu, kamu alanlarında ve eğitimde dini simgeleri kullanmaya yönelik ısrarcı tutumlarının gerginlik yaratığını açıklayarak, dini sembollerin ve söylemlerin yasaklanması gerektiğini savundu.

De Wever, açık açık “Şahsen ben tüm okul ve devlet kurumlarında başörtüsünün yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Bu konuyla ilgili Belçika’da sol görüşlü siyasi partileri de eleştiren Wever, sol partilerin başörtüsünü özgürlük sembolü gibi görmelerini tuhaf karşıladığını ve bunu müslüman toplumuna boyun eğmek olarak gördüğünü ifade etti.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN