• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 3662
  • Dünkü Görüntülenme: 4654
  • Toplam Görüntülenme: 8365373

Belçikalı aileler çocuklarının kordon kan örneklerinin kaybı konusunda endişeli

10 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
415 defa okundu.
Belçikalı aileler çocuklarının kordon kan örneklerinin kaybı konusunda endişeli

Belçika Cihan Çöl (Belemtürk ) Belçikalı aileler, yeni doğan bebekleri için ilerideki günlerde olası bir hastalık durumunda kullanılması için dondurulmuş göbek kordon kanı örneklerinin kaybolma endişesini yaşıyor.

Kordon kanı, yeni doğmuş bebeğin göbek bağından alınır ve yüksek sayıda kök hücre içermesi nedeniyle kök hücre tedavisinde kullanılıyor. Saklanan göbek bağı örnekleri çocuk lösemisi, spinal kord hasarı ya da kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Belçika’da 2000 yılında ihtiyaç durumunda kendi çocukları için kullanılması amacıyla Cryo-Save adlı şirket tarafından dondurularak korunan göbek kordon hücreleri, Hollanda, İspanya, İtalya ve Macaristan’da toplanan örneklerle birlikte Antwerp’en yakınlarındaki Niel’daki bir tesiste saklandı.

Belçika hükümetinin, 2011 yılında özel şirketlerin kordon kan hücrelerini saklama uygulamasını yasaklamasıyla, bir süre sonra iflas eden Cryo-Save adlı şirket, tüm kordon bağı hücrelerini Varşova merkezli başka bir şirket olan Famicord’a devretti.

Famicord şirketinin genel müdürü Tomasz Baran, göbek bağı hücrelerinin Varşova’da muhafaza edildiğini, farklı zamanlarda farklı yerlerde toplanan numunelerin birbirine karışmış olduğunu açıkladı.
Tomasz Baran, “bazı numunelerin Polonya yolunda kaybolduğu biliniyor, bu yüzden mevcut kordon bağı hücrelerinin kime ait olduğunu söylemek çok zor” sözlerine yer verdi.

Belçikalı aileler, ihtiyaç durumunda kendi çocukları için kullanılması amacıyla verdikleri kordon bağı örneklerinin kaybı konusunda büyük endişe duyduklarını dile getirdiler.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN