• Dolar Alış / Satış: 5.314 / 5.324
  • Euro Alış / Satış: 6.039 / 6.05
  • Bugün Görüntülenme: 2049
  • Dünkü Görüntülenme: 3145
  • Toplam Görüntülenme: 5687676

Belçika’daki Sudanlı Sığınmacıların İadesine Tekrar Başlanacak

9 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
858 defa okundu.
Belçika’daki Sudanlı Sığınmacıların İadesine Tekrar Başlanacak

Belçika’da bulunan Sudanlı sığınmacıların ülkelerine iade edildikten sonra işkenceye maruz kaldığına dair bir kanıt bulunmamasının ardından, bir süredir durdurulan iade sürecinin tekrar başlatılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika Sığınmacılar ve Yurtsuz Kişiler Komisyonunun Belçika’dan Sudan’a iade edilen sığınmacılar hakkında raporunu açıkladığını, raporda iddiaların aksine sığınmacıların kendi ülkelerinde işkence gördüğüne dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Michel, “Rapor bize Sudanlı sığınmacıların iade sürecini tekrar başlatabileceğimizi gösteriyor. İade süreci tekrar başlatılacak.” açıklamasında bulundu.

İade planının öncülüğünü yapan milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinden Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken da Sudanlı sığınmacılara ilişkin iade sürecinin kısa sürede tekrar başlatılacağını teyit etti.

Francken’ın geçen yıl Sudan’ın Brüksel Büyükelçiliği ile vardığı anlaşmayla ülkede yasa dışı kalan Sudanlı göçmenlerin Sudan’dan gelen bir heyet tarafından tespit edilerek ülkelerine geri gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Belçika’daki insan hakları grupları Sudan’dan gelen heyetin özellikle siyasi bağlantıları olan sığınmacıları tespit edeceğini, bu kişilerin Sudan’a iadesi sonrasında tehlikeyle karşı karşıya kalacağını iddia etmişti.

Nitekim, kısa sürede Francken’ın anlaşması çerçevesinde Sudan’a iade edilen sığınmacılardan bazılarının işkenceye maruz kaldığına yönelik iddialar ortaya atılmıştı. Bunun üzerine Belçika Sığınmacılar ve Yurtsuz Kişiler Komisyonu bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonuçlanana kadar sığınmacıların Sudan’a geri iadesi durdurulmuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN