• Bugün Görüntülenme: 1190
  • Dünkü Görüntülenme: 3376
  • Toplam Görüntülenme: 10326586

Belçika’daki selin izleri 3 aydır silinemedi

16 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
631 defa okundu. defa okundu.
Belçika’daki selin izleri 3 aydır silinemedi

Belçika, tarihinin en büyük doğal afetinin yaralarını, selin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen sarmakta güçlük çekiyor. Felaketin doğada bıraktığı izler de hala yok edilemedi.

Batı Avrupa’yı vuran ve Belçika tarihinde benzeri görülmemiş sel felaketinin üzerinden 3 ay geçti.

Doğudaki Liege, Limburg ve Namur eyaletlerinde 14-15 Temmuz’da onlarca binanın çökmesine neden olan sel nedeniyle yüzlerce aile, evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Pek çok haneye doğal gaz verilemiyor

Selden en çok etkilenen kentlerin başında gelen, Liege’e bağlı Pepinster kentinin içinden geçen Vesdre nehri civarında halen ağır hasar almış binalar, parçalanmış arabalar, devrilmiş ağaçlar ve çamura batmış ev eşyaları göze çarpıyor.

Gönüllüler ve sivil toplum kuruluşları halka gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri dağıtmaya devam ediyor.

Pek çok haneye halen doğal gaz verilemiyor. Evleri hasar alanlar, akrabalarının yanında ya da geçici barınma merkezlerinde kalmaya devam ediyor.

“Yetkililer buraya gelip hiçbir şey yapmadı”

Belçika Kızıl Haç Yetkilisi Vinno Leticia, “3 ayda fazla değişiklik olmadı. Yetkililer buraya gelip hiçbir şey yapmadı.” dedi.

Leticia, evlerde gaz saati ve boruları hasar gördüğü için evlere doğal gaz verilemediğini belirterek, “Bazı insanlar evlerine döndüler ama çok zor durumdalar.” diye konuştu.

“Bu duruma acil çözüm bulunmalı”

“Her şey yavaş ilerliyor. Önümüzde kış çok yakın. Bu duruma acil çözüm bulunması gerekli.” diyen Leticia, Kızılhaç’ın 1 Ağustos’tan beri hizmet verdiğini, Mart 2022’ye kadar öğle ve akşam yemeği dağıtmaya devam edeceğini kaydetti.

İsmini vermek istemeyen, Pepinster’in Türk sakinlerinden bir genç de halihazırda en büyük sorunun sigorta şirketlerinden zararlarını tazmin etmek olduğunu söyledi. Türk genç, ağustostan bu yana bunun için uğraştıklarını, evleri sigortalı olmayanların da sayısının oldukça fazla olduğunu belirtti.

Selden kalan çevre sorunu: Liege’de unutulmuş “çöp otobanı”

Yerel hükümet 155 bin tonluk moloz toplamış olsa da selin vurduğu yerleşimlerde gönüllüler halen temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Ancak atıkların nasıl imha edileceği büyük bir sorun haline gelmiş durumda.

Liege’in kuzeyinde, 2014’ten bu yana kullanılmayan 10 kilometrelik A601 otobanı, 3 aydır selden çıkarılan moloz atıklarıyla dolu.

Çöpler belirsizliğini koruyor

Civarda oturan halk, otobanda 100 bin ton civarı çöp bulunduğunun, görüntü kirliliği ve kokudan rahatsız olduklarının altını çiziyor.

Otobandaki durum, çevresel bir sorun da oluşturuyor. Çöplerin ayrışıp ayrışamayacağı, çamur, kirli su ve kimyasal içerdikleri için geri dönüşüme girip girmeyeceği henüz belirsizliğini koruyor.

38 kişi hayatını kaybetti

Başbakan Alexander de Croo’nun “ülkenin şimdiye kadar gördüğü en büyük felaket” olarak nitelediği afet nedeniyle 38 kişi yaşamını yitirmişti.

2 milyar euroluk hasara yol açan felaketin ardından krizin doğru yönetilip yönetilmediği, tahliyelerin daha erken mümkün olup olmadığı, can kayıplarının önüne geçilip geçilemeyeceği gibi sorular ülke gündemine taşınmıştı.

Anahtar Kelime: ,

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN