• Bugün Görüntülenme: 1343
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059698

Belçika’da telefon kullanıcılarına son bir haftada 14 milyon dolandırıcılık mesajı gönderildi

14 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
780 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da telefon kullanıcılarına son bir haftada 14 milyon dolandırıcılık mesajı gönderildi

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da, akıllı cep telefonu kullanıcılarına son bir haftada 14 milyon dolandırıcılık mesajı gönderildi.

Belçika’nın Telekom, Telenet, Proximus ve Orange operatörleri ortak bir açıklama yaparak, kimlik ve para hesabı dolandırıcılığı yapmak için gönderilen 14 milyon virüslü masajı engellediklerini, dolandırıcıların SMS yoluyla yaklaşık 2.000 telefon numarasını geçici olarak devre dışı bıraktılarını açıkladılar.

Siber güvenlik uzmanı Tim Cools, “mesaj yoluyla telefonunuza gönderilen metindeki bağlantıyı tıkladığınızda, telefonunuza FLUBOT adlı bir virüs yüklenir. Bu uygulama yüklendiğinde cihazınızın bütün kontrolünü ele geçiriyorlar. Mobil bankacılık uygulamaları kullanıyorsanız, bilgisayar korsanları çevrimiçi banka işlemlerinizi izleyebilir ve para transfer ayarlamaları yapabilir. Virüs bulaştığını düşünen herkes akıllı telefonunu fabrika ayarlarına sıfırlamalıdır. Bu işlem virüsü kaldırır.” bilgilerini paylaştı.

Belçika Telekomünikasyon Bakanı Petra De Sutter (groen), gelecekte bu tür SMS yoluyla yapılan saldırıları önleyebilecek güçlü bir güvenlik ağı kurmak için 9 milyon avro bütçe ayırdıklarını açıkladı.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN