• Bugün Görüntülenme: 1339
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059694

Belçika’da sokakta yaşayan çocukların sayısı artıyor

7 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
617 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da sokakta yaşayan çocukların sayısı artıyor

Belemtürk Haber Merkezi – Child Focus (Kayıp ve cinsel istismara uğrayan çocuklar vakfı) yetkilisi Sofia Mahjoub, VRT NWS’e yaptığı açıklamada, ” Avrupa’nın başkenti Brüksel’de tespit edilebilen onlarca 9 yaş altı evsiz sokak çocukları var ve gerçek sayıları bilinmemekle beraber sayılarının gittikçe arttığı inkar edilemez.” ifadelerine yer verdi.

Brüksel’deki metruk binalarda yaşayan, yaşları en fazla 9 olan 30 kadar sokak çocuklarının yıllardır Avrupa ülkeleri arasında gidip geldiklerini tespit ettiklerini fakat bu sayının gerçek sayının kat kat üstünde olduğunu söyleyen Sofia Mahjoub, bu çocukların genelde Fas, Cezayir ve Tunus uyruklu olduklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Belçika’da sokak çocuklarının sayısı artıyor

Sofia Mahjoub, “İspanya üzerinden başlayan yolculukları önce Paris sonra Brüksel’den İskandinav ülkelerine kadar uzanan ve daha sonra tekrar Brüksel’de son bulan tespit edilmiş 400 ile 500 arasında çocuk var” dedi.

Sözlerine devam eden Mahjoub, bu çocuklar ruhen ve bedenen çökmüş durumdalar ve ayrıca çoğu madde bağımlısı olmuş durumda. Bu nedenle çoğu zaman hırsızlık çetelerinin ellerine düşüyorlar.

Belçika’da sokak çocuklarının sayısı artıyor

Kïmsesiz olan bu çocukların belirli hedefleri olmadığı için bir yerlere yerleştirmelerinin çok zor olduğunu söyleyen Mahjoub, 9 yaşlarındaki bu çocukların sokaklarda yaşamalarının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, ilk etapta acilen bu çocuklara yiyecek ve duş alabilme imkanları gibi yaşamsal yardımların yapılması gerekiyor. Bununla beraber bağımlılıklarına tedavi imkanı vererek kendilerine yaşam hedefi koyabilme imkanı sağlanmalıdır” dedi.

Mahjoub son olarak, bu konunun yıllardır siyasetin ve STK’ların öncelikli gündeminde olmasına rağmen halen yeterli uzman kadronun olmadığını söyledi.

Haber : Abdulkadir Çetin

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN