• Dolar Alış / Satış: 6.066 / 6.077
  • Euro Alış / Satış: 6.786 / 6.799
  • Bugün Görüntülenme: 112
  • Dünkü Görüntülenme: 2984
  • Toplam Görüntülenme: 5965446

BELÇİKA’DA “İNTERACTİEF BERİNGEN” İSİMLİ YENİ PARTİ KURULDU

17 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
679 defa okundu.

14 Ekim 2018 Belediye seçimlerine Be.One partisinden girerek aldıkları 726 tercih oyu ile Beringen şehrindeki siyasi dengeleri değiştiren isimler Zafer Yıldırım, Emine Yüksel, Zeynep Civelek, Emine Tuğbadan, KENAN AYAZ Genel Başkanlığında İNTERACTİEF BERİNGEN adını verdikleri yeni bir parti kurarak, Belçika siyasetine ilk adımlarını attılar.

İlk hedeflerinin 2024 yılında yapılacak olan belediye seçimlerine 6 yıl içinde iyi bir yapılanma ile Beringen şehrinde bir ayrıcalık yaratmak olduğunu açıklayan İNTERACTİEF BERİNGEN Partisi, 2 erkek ve 3 bayan kurucu üyesiyle çalışmalarını büyük bir özveri içinde sürdürüyor.

Belemtürk Genel Yayın Yönetmeni Cihan Çöl’ün sorularını yanıtlayarak, hedeflerini anlatan İNTERACTİEF BERİNGEN Partisi Genel Başkanı Kenan Ayaz önemli açıklamalarda bulundu.

Partiyi neden kurdunuz ?

Bu partinin kuruluşu bir ihtiyaçtı. Çoktan olması gereken bir icraat idi. Belçika’daki mevcut partiler özellikle emekçilerin, kadınların, miskinlerin ve farklı uyruklu vatandaşın sesini duymak istemiyor. Türk toplumunun ve müslümanların istekleriyle ve sorunlarıyla ilgilenmiyor. Tek dertleri herkesi asimile etmek. Toplum olarak belli bir tarihimiz, kendimize has kültürümüz ve dinimiz var. Güzel anlamda farklı bir ortamdan geliyoruz ve asimile olmak istemiyoruz. Bu çatışmalar bazen duruluyor bazen tavan yapıyor ve özellikle 15 Temmuz sonrası ve NVA partisinin son yıllarda hükümete ortak olduktan sonra her hafta birşeyleri bahane ederek toplumumuzu rencide ediyorlar. Yıllardır bizim oy verdiğimiz partiler bizi anlamıyorlar veya anlamak istemiyorlar. Bizim içimizden bazı arkadaşları listelerine koyup hedefleri sadece bizim oylarımızı kapmak. Onların istediği hayata ayak uydurmuş, aynı fikirleri taşıyan insanlara listelerinde yer veriyorlar. Tamda bu arkadaşlarımıza, Türk toplumuna has sorunları çözmeleri için oy veriyoruz. Dolayısıyla çözülmesi gereken sorunlar çözülmüyor ve gittikçe büyüyor. Elbette milletimizde bunun farkında. 15 temmuz sonrası klasik partilerin sergiledikleri politikalar, bizi siyasi arenaya atılmamıza yol açtı. Siyasette artık söz sahibi olmamız lazım. Bizler burda kalıcıyız ve gelecek nesiller için güzel bir ortam bırakmalıyız. Bizim yaşadığımız sorunları bizim çocuklarımız yaşamasın diye yola çıktık ve bu fikir etrafında şekillendirdik siyasi projemizi .

Parti projenizde neler var?

İlk ve en önemli madde ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele. Bütün sorunların kaynağı da bu zaten. Şehir ve belediye kurumları toplumun aynası olması gerekiyor denildi senelerce. Şehir personeline baktIğımızda hiç Türk yok gibi. Toplumun 20% si , aynı zamanda seçmenin 20% Türk kökenli ise bunun kurumlara yansıması lazım. Mesela polislikte çalışan Türk personeli hiç yok, ama topluma baktığımızda Türkler var, İtalyanlar var, vs. . Var olan sorunlara çözüm önerisi getiriyoruz. Bir teftiş veya şikayet kurumu olması lazım, bir yandan şikayetleri alıp diğer yandan oluşmuş engelleri kaldırmamız lazım. Bu meseleyi çözmek için kota getirmek istiyoruz. Mevcut partiler ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı olduklarını yıllardır söylerler, ama gel görki hiç bir çalışma yok. Bu konuyu ele alan tek partiyiz.

İkinci ve önemli konu eğitim konusu. Beringen’de ortaögretim düzeyindeki okulların talebe sayısının 40%’ ı Türk, ama eğitim personelinde Türk yok ve okul ortamında başörtüsü yok. Başörtü yasağının kaldırılmasını istiyoruz. Çocukların gelişim ortamı okullar, gayrimüslim talebeler okul ortamında başörtüsünü görmüyorsa, eğitimini bitirince, iş hayatına atılınca toplum tarafından istenilmeyen bir giyim tarzı ve hayat tarzı olduğunu düşünüyorlar. Şehir personeline uyguladığımız kotayı burdada uygulamak istiyoruz. İlk önce fikir olarak birliği sağlamamız gerek. Burdaki hedefimiz okullara projeler yapıp sunmak. Öğrencilere farklı kültür, farklı din, farklı giyim ve farklı hayat tarzı ama eşit haklara sahip olduklarını, birbirlerini farklılıkları ile kabullenmeyi, sevmeyi saymayı öğretecek ortamı sağlamalıyız. Okulların öncülüğünde, engelleri ve korkuları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl Beringen’de 14 öğrenciye ana okulunda yer bulunamadı. Belçika için büyük bir ayıp bu. Böyle sorunların ortaya çıkmaması için belediye proaktif bir çalışma içine girmesi gerekirdi ama malesef zamanında bu konudan sorumlu encümen Thomas Vints konuyu hafife aldı. “Ne yapalım yaa, herkese yer bulacak halimiz yok,” demesi Beringen’e yakışır bir tavır değildi.

3) Beringen maden ocağı etrafında geç olsada çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarla birlikte yeni sorunlar meydana geldi. Mesela trafik sorunu. Tamda Türklerin olduğu bölgede. Sorunu çözmek için belediye daha hiç bir girişimde bulunmadı. Bu sorunu ücretsiz dolmuşlarla ve kiralık bisikletler ile, Koolmijnlaan trafiğini ciddi anlamda azalmaktı hedefimiz. Hem çevreye yararlı, hemde bölüşme ekonomisi açısından bir taşla ikiden fazla kuş vuracaktık.

4) Beringen’de Koolmijnlaan caddesi şehrin kalbi. Belediye tarafından esnaflara gereken destek verilmediği için mağazalar boş kalınca küçük merkezler dağıldı. En çok zarar gören yer ise Beverlo. Belediye bu durumları öngörmesi lazımdı. Beringen-Centrum’den başlayıp Beverloya kadar uzanan caddeyi bütün yönleri ile ele alıp, yeni ve büyük bir projeye donüştürmeyi öngördük.

5) Bir diger sorun Beringen’deki yol yapımları. Bu çalışmalar tabiiki gerekli. Ama belirli yerlerde yol çalışmaları çok uzun zamandır bitmek bilmiyor. Planlama doğru olmadığı için kilit yollarda eşzamanda başlayan çalışmalar büyük sıkıntılara yol açtı. Beringen kapalı bir kutu haline getirildi. Çalişmalara karşı değiliz ama çalışmalar iyi yönetilmedi.

6) Öğrencilerin zorluk çektiği bir konu ise toplu taşıt sorunları. Otobüsler yeterli değil. Bazı hatlar çok yoğun, takviyeye ihtiyaç var. Mesela 30 dakikalık mesafe, otobüs ile 2 saati buluyor. De Lijn şirketi özel bir şirket olduğu için, ne okullar ne de belediye bu konuya müdahil değil. Bu sorun için kaynak ayrılırsa dışarıda kalan öğrencilerimiz olmaz. Her okula geç kalan öğrenciyle başka bir sorun ortaya çıkıyor.

7) Toplumun biraraya gelmesinde, birbirini kabullenmesinde, eşit yurtdaşlığı sağlamak için STK lar büyük çaba sarf ediyor, ama malesef şehir yönetimi STK’ları biraraya getirip bu konuda öncülük yapıp toplumsal yakınlaştırmayı oluşturacak adımları atmadı. Bu konuda çalışmalar yapacağız.

8) Günümüz gençlerin yetenekli, azimli ve girişgen olduklarını, ama gerekli alt yapıya sahip olmadıklarını hep beraber farkettik. Sırf bu yüzden çok çabuk iflas ediyorlar. Belediyeden girişimci gençlere çalışma hayatında destekleyici programlar hazırlamalarını öngördûk. İktisadi ve sosyal anlamda çok önemli bir mevzu bu.

9) Son zamanlarda çok çalışmalar ve yatırımlar oluyor, ama hepsi binalara ve betonlaşmaya yönelik. Çocuklarımızın dışarda oynayabileceği yerler yok. Doğanın, yeşilliğin, açık hava yatrımlarının toplum açısından daha faydalı olduğuna inanıyoruz. Yapılan anketlerden bu sorunun bütün toplumu ilgilendirdiğini hep birlikte muşahede ettik.

10) Beringen belediyesi 1976’da 4 belediyenin birleşiminden oluştu: Beringen, Paal, Koersel ve Beverlo. Her bölge kendi ayrıcalığını ve tarihini korumak ve bu konuda belediyeden destek istiyor. Bu yüzden Beringen bu alt belediyeleri maalesef tek bir şehire dönuştüremedi. Mevcut partiler hep Beringen Centrum’a yatırım yapmak istiyorlar. Beringen-Mijn Türklerin yoğunlukla yaşadığı bir bölge. Paal, Beringen, Koersel ve Beverlo arasında kalmış bir alan. Alt belediyelere kaynak ayrılırken, Beringen-Mijn bölgesini de eşit mertebe de değerlendirilmesi gerekiyor. 3584 posta koduyla Beringen-Mijn’i alt belediye olarak görmek istiyoruz.

Belemtürk: Sizin partinizin ayrıcalığı nedir?

En önemli farkımız halkın içinden olmamız. İnsanlarımızın sorunlarını dinledik. Soruları onlardan alıp cevabı beraber bulma yoluna girdik. Biz çözüm yolunda sorunlar ne ise, birebir insanları dinleyerek sorunları tespit ediyoruz. Çözüm yolunda çalışmaları yine insanlarla beraber yapıyoruz. Partimizin adı Interactief Beringen, Türkçede “ toplum İçi Katılım” manasında. Seçmenin sesi olarak onlardan gelen talepleri birlikte çözüp onlara sunmak gayemiz. Mevcut partiler seçimlerde yabancı kökenli bir aday listelerine alırlar ama maalesef geri dönüşüm olmazdı. Bizi STK’lar, Cami cemaatleri, kısaca toplumumuzun geneli bir siyasi parti kurmaya teşvik etti, görevlendirdi. Seçimden önce ve sonra takdir gördük. Yeni bir oluşumla gelmeliyiz, çünkü mevcut partilerle bir yere gelemeyeceğimizi çoktan anladık. Önümüzdeki 6 sene boyunca kadromuzu güçlendireceğiz. BeOne partisinden önce bizim parti kurma fikrimiz vardı, dolayısıyla aynı fikir doğrultusunda devam ediyoruz. Toplumdaki belirli yaraları insanlara göstermemiz lazım, birbirimizden haberdar değiliz, çünkü birbirimizden ne yazıkki kopuyoruz, koparılıyoruz. Bu anlayış etrafında, yani adaletli, sosyal ve hoşgörü temelli bir anlayışla 2024 yerel seçimlerini hedefliyoruz. BeOne kuruluşundan bir yıl önce biz vardık, diğer arkadaşlardan farkımız bu. Çözumleri en iyi halkın içinden insanlar getirir. BeOne partisi bizim için bir basamak oldu ve yetenekli ekibimizle aynı hedeflere doğru devam ediyoruz. Bu atılan adımlar uzun vadede çocuklarımızı daha iyi yerlere getirecektir. Çalışmalarımız bu sebeble 1 seçimlik veya 1 dönemlik değil, kalıcı bir partinin temelini atmış bulunuyoruz. Güçlü, huzurlu ve mutlu bir Türk toplumu bütün Beringen toplumunu ileriye götürecektir. Klasik partilerin Beringen’deki farklı uyruklu kesimleri birbirine duşürmelerine izin vermeyeceğiz. Aksine aydınlama’nın getirdiği eşitlik, hürriyet ve kardeşlik gibi değerler etrafında toplumun birliğini sağlayacağız.

Belemtürk: 14 Ekim 2018 Belediye Seçimlerinden Sonra, Beringen Belediyesinde Yeni Kurulacak Koalisyon İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir?

Seçimi CD&V kazandı ama salt çoğunluğu elde edemedi, tıpkı geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi. Yani yine bir koalisyona ihtiyaç duyuldu. Yalnız CD&V burda önemli değişikliğe gitti ve yıllar yılı koalisyon ortaklığı yaptığı SPA partisini seçmeyip aşırı sağcı, ırkçı ve faşist partileri tercih etti. Tabiiki bu sadece Türkler’i değil, Beringen’in çoğunluğunu tedirgin etti. Elbette biz Interactief Beringen partisi olarak şehir yönetiminin icraatlarını çok yakından takip edeceğiz ve hiçbir haksızlığa göz yummayacağımızı buradan Beringen halkına duyurmak istiyoruz. Halkımız müsterih olsun, eleştirel ama yapıcı bir duruş ile muhalefet görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Siyasi çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyor ve sürdüreceğiz. İnşallah 2024’ te çok güçlü bir şekilde meclise girip yönetime ortak olacağız.
Haber Merkezi (Belemtürk)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN