• Bugün Görüntülenme: 3048
  • Dünkü Görüntülenme: 4094
  • Toplam Görüntülenme: 10160262

Belçika’da Ekim ayı gevşeme kararları bugün yürürlüğe giriyor.

1 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1087 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da Ekim ayı gevşeme kararları bugün yürürlüğe giriyor.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika Danışma Kurulu’nun 17 Eylül 2021 Cuma günü ülkede salgın kısıtlamalarının gevşetilmesi yönünde aldığı kararlar bugün yürürlüğe giriyor.

1 EKİM TARİHİNDEN İTİBAREN :

1- Bir Ekim tarihinden itibaren tüm Flaman bölgesinde horeca ve dükkanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştır. (artık horeca çalışanları ve müşteriler için maske zorunlu değildir.)
2- Brüksel’de aşılamanın az, vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle maske takma zorunluluğu devam edecek. Valonya’da, yoğunbakımda kalanların ve vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle yine maske takma zorunluluğu devam edecek.
3- Toplu taşıma araçlarında ( otobüs, havalimanı, tren, tramvay, metro ve tren istasyonları ) maske takmak zorunlu olacak.
4- Hastane, Huzurevlerinde ve tüm sağlık kurumlarında maske takma zorunluğu devam edecek.
5- Doktor, güzellik salonları, süpermarketler, berber ve kuaförler vb. yerlerde maske takmak zorunlu olacak.
6- İç mekan etkinliklerinde, etkinliği düzenleyen kişi, aşı sertifikası zorunluluğu isterse, salona sadece aşı olanlar girebilir ve maske takmak zorunlu değildir.
7- Yine iç mekan etkinliklerinde, etkinliği düzenleyen kişi, salona aşılı yada aşısız herkesin girebileceğini söylerse, bu durumda herkes içeride maske takmak zorundadır.
8- Bugünden itibaren diskotek ve eğlence merkezleri açılacak. Fakat, herkesten aşı sertifikası istenecek. Aşı sertifikası olmayanların içeri girmesi ve alınması yasak olacak.
9- Belçika’ya havayolu ile gelen yolcuların doldurması zorunlu olan ‘Yolcu Bilgi Formu’ belgesinin kağıt halinin kullanımına son verildi. Yeni alınan karar kapsamında Belçika’ya uçakla giriş yapacak herhangi bir yolcu söz konusu bilgi formunu yalnızca internet üzerinden online dolduracak.
10- Kısa adı ‘PLF’ olan ve internette ‘Passenger Locator Form’ olarak bulunan formun doldurulması sonunda her yolcu dijital kod alabilecek
11- Ayrıca her yolcunun Covid-19 aşı belgesini göstermesi gereken uçuşlarda, 17 yaş altı yolcuların aileleri ile birlikte aşı kartı olmaksızın seyahat edebilmesine izin verilecek.
12- Bu kararlara ek olarak Memurların ücretleri, yüksek enflasyonun bir sonucu olarak Ekim ayından itibaren yüzde 2 artacak.

Belçika’da 13 Mart 2020 yılında koronavirüs tedbirleri kapsamında kaptılan diskotek ve eğlence merkezleri 1 buçuk sene aradan sonra bugün açılıyor.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN