• Dolar Alış / Satış: 5.54 / 5.55
  • Euro Alış / Satış: 6.141 / 6.152
  • Bugün Görüntülenme: 156
  • Dünkü Görüntülenme: 1831
  • Toplam Görüntülenme: 6191397

Belçika’da, Doğum Sonrası Bebeklere Ötanazi Hakkı Tartışması

20 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
429 defa okundu.
Belçika’da, Doğum Sonrası  Bebeklere  Ötanazi Hakkı Tartışması

Sözcük anlamı “kolay, hoş ölüm” anlamına gelen ÖTANAZİ, dünyada çok yönlü olarak tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor.

Ötenazi etik, hukuki, tıbbi, dini, ekonomik boyutlarıyla çok yönlü tartışılırken, bir yandan da konuyla yakından ilgili olan tarafların ve uzmanların görüşleri araştırılmaktadır. Özellikle, hekimlerin ÖTANAZİ konusundaki yaklaşımları ve olaya nasıl baktıkları çok önem arz etmektedir.

Belçika dışında çocuklara ötenazi hakkı tanıyan bir ülke de Hollanda ancak Hollanda’da 12 yaşın altındaki küçük çocuklara bu hak tanınmıyor.
Belçika hükümetinin 16 Mayıs 2002 tarihinde kabul ettiği ÖTANAZİ yasası, şimdilerde yeni doğan çocuklar için de tartışılmaya başladı.

Çocuklara ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke olan Belçika’da bugüne kadar üç çocuğun bu yolla ölümüne yardım edildiği biliniyor.Belçika yasalarına göre, 18 yaşından küçüklere ötenazi uygulanabilmesi için kişinin ötenaziyi defalarca istemesi ve ebeveynlerinin yasal izni vermesi gerekiyor.

Belçika Kürtaj yasası, doğumdan önce ağır bir sakatlık ve hastalık durumunda gebeliğin sonlandırılmasına imkan sağlıyor. Fakat doğumdan sonra, bebeğin ömrünün sona ermesine yasal olarak izin verilmemektedir. Bu nedenle bazı neonatologlar doğumdan önce müdahale edilmesinin önemine vurgu yapıyorlar

Gent Üniversitesi ve VUB tarafından Vlaanderen bölgesinde 8 hastanenin çocuk bölümü (neonatolog) yoğun bakım ünitesi hekimleri arasında yaptığı anket sonuçlarına göre, hekimlerin 59,6’sı doğumdan sonra bebeklere ÖTANAZİ yapılabilmesinin yasal yonunun açılmasından yana olurken, Hemşirelerin 73,6’ı bebeklerin tedavilerine devam edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Haber Merkezi

REKLAM ALANI

PALA TURİZİM GÜVENCESİ İLE UÇUN

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

018-

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN