• Bugün Görüntülenme: 3046
  • Dünkü Görüntülenme: 4094
  • Toplam Görüntülenme: 10160260

Belçika’da “Başörtüsüz olma şartı” koşulan iş ilanı kaldırıldı

28 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
894 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da “Başörtüsüz olma şartı” koşulan iş ilanı kaldırıldı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir ilkokul için verilen iş ilanına, “Başörtüsüz olma” şartı konuldu. Bu şartın büyük tepki görmesinin ardından ilan yayından kaldırıldı.

Avrupa’da Müslümanlara yönelik ayrımcılık içeren uygulama tepkilere neden oldu. Brüksel’deki bir okula yapılacak işe alımda, başörtüsü takmama şartı arandı. İlan nedeniyle yoğun eleştiri alan kurum yetkilileri, skandal ilanı yayından kaldırmak zorunda kaldı.

HUKUKİ BAKIMDAN İNCELENECEK

Belçika’daki iş ve işçi bulma kurumlarından biri olan Actiris, Sainte-Genevieve Katolik okulunun temizlik elemanı istihdam etmek için verdiği ilanında “Başörtüsü giyilmesi yasaktır” ifadesinin yer alması üzerine ilanı askıya aldı. İlkokulun ilanının hukuki bakımdan inceleneceği, ardından nasıl olması gerektiği konusunda Actiris’in okulla temasa geçeceği belirtildi.

“İLANDAKİ ÜSLUP AYRIMCILIK İÇERİYOR”

Kurumun sözcüsü Romain Adam, Belçika basınına yaptığı açıklamada, “İlandaki üslup, başörtüsü giyilmesini hedef aldığı için ayrımcılık içeriyor. Ancak diğer taraftan okul, kendi iç yönetmeliğine uygun olarak tarafsızlık politikası uygulamakta da özgür” dedi.”

İFADENİN DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR”

Okulun bulunduğu Brüksel bölgesi hükümetinin İstihdam Bakanı Bernard Clerfayt da sosyal medyadaki paylaşımında ilandaki ifadenin ayrımcı nitelik taşıdığını belirtti. İfadenin düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Clerfayt, “Tabii okul da kendi iç kurallarını uygulamada özgürdür” dedi.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN