Belçika’da askeri devriyelere daha fazla yetki verilsin önerisi reddedildi.

18 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
327 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da askeri devriyelere daha fazla yetki verilsin önerisi reddedildi.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika Federal Savunma Bakanı Ludivine Dedonder (PS), iki N-VA milletvekilinin sokak devriyesindeki askeri personele daha fazla yetki verilmesini öneren bir önergeyi reddetti.

Belçika’nın eski İltica ve Göç Bakanı Theo Francken (N-VA) ile parti arkadaşı Michael Freilich’in birlikte sundukları, devriye gezen askeri personelin kimlik kontrolü ve dur-ara gibi normalde polise ayrılmış basit görevleri yerine getirmesine izin verilmesine ilişkin teklifleri kabul edilmedi.

Belçika’da şu anda askeri devriyelerin yalnızca güvenlik ve caydırıcı rolü var. Açık ve mevcut bir terör eylemi tehlikesi varsa, sokakta devriye dolaşan askerlerin müdahale etmelerine izin veriliyor.

Bu kapsamda, 2017 yılında Bruxelles Merkez istasyonunda meydana gelen bir patlamanın ardından bir adam askerler tarafından vurularak öldürüldü. Fakat, bir banka soygunuyla karşı karşıya kalan bir askeri devriyenin soyguna müdahele etmesi görev alanı dışındadır.

N-VA partisinden Michael Freilich, Gazet van Antwerpen’e verdiği demeçte, polisin sahip olduğu genel yetkilerin tümünün askeri devriyelere verilmesini istemiyoruz. Sadece, askerlerin çaresizce olaya bakmasını engellemek istiyoruz” dedi.

Theo Francken (N-VA) ile parti arkadaşı Michael Freilich’e göre, askerlerin şu anda görev alanı çok belirsiz. Fakat, Federal Savunma Bakanı Ludivine Dedonder’se göre (PS), askeri personelin sorumluluklarının dışında, polis görevlerini yerine getirmesi için hiç bir neden gözükmüyor.

Belçika Federal Savunma Bakanı Ludivine Dedonder’in sözcüsü Eylül ayında askerin gözetim görevinin sona ereceğini ve bu görevin polise devredileceğini açıkladı.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN