• Bugün Görüntülenme: 938
  • Dünkü Görüntülenme: 3523
  • Toplam Görüntülenme: 10494334

Belçika’da 2022 yılında neler değişecek?

3 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3228 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da 2022 yılında neler değişecek?

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da yaşayan vatandaşları 2022 yılında bekleyen yenilikleri Belemtürk olarak sizler için derledik.

İŞTE 2022 YILINDA BELÇİKA’YI BEKLEYEN YENİLİKLER

Flaman milletvekillerinin maaşlarında indirim

Flaman milletvekilleri 2022 yılının ilk gününden itibaren % 5 oranında maaşlarından kesinti yapılacak.Yaklaşık 2 yıl önce Muhalefet partisi PVDA tarafından sunulan teklif, 2019 Aralık ayında oy birliği ile kabul edilmişti. Fakat, kabul edilmesine rağmen bu güne kadar uygulanmadı.

Ev satın alacaklar için yeni noter kayıt ücretleri tekrar düzenlendi.

Noter kayıt ücretleri son yıllarda bir kaç kez yeniden düzenlenmesine karşın bu sene tekrar düzenlendi. 1 Ocak’tan itibaren ilk kez ev satın alanlar için noter kayıt ücretleri yüzde 6’dan yüzde 3’e düşecek.

Fakat, ikinci, üçüncü, dördüncü.. evi alanlar için bu oran artıyor. Noter kayıt ücretleri yüzde 10’dan yüzde 12’ye çıkıyor. Bu aynı zamanda 1 Ocak’tan itibaren arsa satın alanlar için de geçerlidir.

Çalışanların ücretleri artacak

Çalışanların maaşları, aylık ortalama 20 ila 30 avro kadar artacak. Ayrıca, enflasyon arttıkça ücretler de artmaya devam edecek. Ocak ayından itibaren memur maaşlarına da %3,5 oranında zam yapılacak.

Enerji sözleşmeleri?

Enerji tedarik şirketlerinin 1 Ocak’tan itibaren sözde “eski enerji sözleşmeleri” otomatik olarak yenilemelerine artık izin verilmemektedir. Bunlar, aslında piyasada artık mevcut olmayan, ancak tüketicinin genellikle daha yüksek bir fiyat ödemesine neden olan ve otomatik yenilenen sözleşmelerdir. Artık enerji tedarikçilerin böyle bir sözleşme uzatırken müşterilerine alternatif sözleşmeler de önermesi gerekiyor.

Kalorifer akaryakıt kazanlarını yenilemek yasaklandı?

Sokağınızda doğalgaz varsa 1 Ocak’tan itibaren kalorifer akaryakıt tesisatınızı yenisi ile değiştiremezsiniz.
Mevcut akaryakıt tesisatınızda onarıma hala izin verilirirken yenileme yerine farklı ısıtma yöntemine geçmeniz gerekecektir.
Flaman hükümeti, akaryakıtın en kirletici fosil enerji kaynaklarından biri olduğunu vurguluyor.
Ev ısıtmasından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ı akaryakıt kullanımından gelirken, evlerin sadece yüzde 16’sı akaryakıtla ısıtılıyor.
Bu nedenle akaryakıt, daha az kirletici yakıtlara yerini bırakacak şekilde aşamalı olarak kaldırılmalıdır.
Nisan ayından itibaren de en az 3.000 Euro’dan başlayan para cezaları uygulanacak.

Yeni entegrasyon süreci başladı?

Belçika’ya yeni gelenler, 1 Ocak’tan itibaren daha önce ücretsiz olan Sivil Entegrasyon kurs ücretlerini kendileri ödeyecek. Bu yeni karar 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak. Hollandaca kursu ve toplumsal oryantasyon kursunun her biri 90 Euro’dur ve girilen her sınav da 90 Euro’dur.
Kişi başı en az 360 Euro tutacak bir rota’dan bahsediliyor.

Seksolog seansları ilk kez kısmen geri ödenecek.

“Neutraal Ziekenfonds Vlaanderen” ve “Vlaams & Neutraal Ziekenfonds” adlı sağlık sigorta fon şirketleri, on seansa kadar ziyaret başına on Euro’yu geri ödeyecek.

Bpost pul fiyatları artıracak.

1 Ocak’tan itibaren Bpost pul fiyatlarını artıracak.
En ucuz pulun fiyatı yüzde 8’lik bir artışla 1,16 avroya çıkıyor.
Yurtdışına mektup göndermek isteyenler ise en az 2.09 Euro ödeyecekler.

Araba muayenesi daha pahalı olacak

Yeni yılda, araba muayene fiyatları endekse göre artırılacak. Örneğin, benzinli bir arabanın muayenesi 37,20 avrodan 38,90 avroya çıkıyor. Dizel otomobil için bu, 1 Ocak’tan itibaren 45,60 Euro yerine 47,70 Euro olacaktır.

Ticari araçların vergileri artıyor.

1 Ocak’tan itibaren dizel ve benzinli ticari araçlara uygulanan vergiler artacak.
Bu arabaların vergilendirilebilir avantajları yeni tescil edilmiş arabaların ortalama emisyonları ve CO2 referans emisyonlarının yıllık olarak ayarlanması nedeniyle artacak.
İşvereniniz size bir şirket arabası sağlıyorsa ve bu arabayı özel seyahatler için de kullanmanıza izin veriliyorsa, vergi makamları bunu vergiye tabi bir avantaj olarak kabul eder.
Vergi özel bir formüle göre hesaplanır.
Bu formül CO2 emisyonlarını ve otomobilin katalog değerini hesaba katarak vergilendirir.

Bisiklet hırsızlarına anında para cezası

Yeni yılda bisiklet çalmaya cüret eden herkes 250 avroluk anlık para cezası bekleyebilir.
Elektrikli bisikletler için ise bu para cezası 400 avro.
1 Ocak’tan itibaren hükümet bisiklet hırsızlığına karşı sıkı sıkıya bağlı bir politika uygulayacak.
Ülkemizde her gün yaklaşık 230 bisiklet çalınıyor. Şu anda, polis ve savcının eli daha ciddi suçlarla dolu olduğu için, genellikle sert önlemler alınmıyor. Hükümet, kısasa kısas politikasıyla bu cezasızlık hissinin üstesinden gelmek istiyor
Bancontact, QR kod veya banka havalesi yoluyla ödenebilen anlık para cezası, bisiklet hırsızlığının polise ve yargıya aşırı yüklenmeden hızlı ve kararlı bir şekilde cezalandırılabilmesi avantajına sahiptir. Şimdiye kadar suçüstü yapılan bir bisiklet hırsızlığının ardından, polis önce avukatı yanında olsun ya da olmasın zanlıyı sorgulamak zorunda kalırdı, ardından savcılık kovuşturmaya başlardı.

Çilingir kimlik kartı

Çilingirler, yeni yılda müşterilerine resmi bir kimlik kartı sunabilme imkanı verilecektir.
Bugün çok fazla fahiş fiyata, işini kötü yapan ve sık sık telefon numaralarını değiştirerek itiraz ve şikayet için ulaşılamayan çok fazla güvenilmez çilingir var.
Çilingirler resmi kimlik kartını İki temel şarta bağlı olarak elde edebilecekler.
Ilk olarak bir davranış kuralları taahhütnamesi imzalamak zorunda olacaklar, ikinci şart ise teknik yeterliliğe sahip olmaları.
Kimlik kartı sayesinde işinin ehli ve dürüst bir çilingir ile iş yaptığınızdan emin olabilirsiniz.
Ayrıca bu kartlar üzerinde de kontroller yapılacak.

HABER : Abdulkadir Çetin

Anahtar Kelime:

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN