• Dolar Alış / Satış: 5.893 / 5.903
  • Euro Alış / Satış: 6.565 / 6.577
  • Bugün Görüntülenme: 1043
  • Dünkü Görüntülenme: 2887
  • Toplam Görüntülenme: 5894021

Belçika’da 2019 Yılında Neler Değişecek?

29 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2042 defa okundu.
Belçika’da 2019 Yılında  Neler Değişecek?

2019 Yılına girmemize sayılı günler kala, hem zamların geleceği hem de çalışma hayatında birçok şeyin değişeceği ve 2019 yılında neler olacağını, Belçika’daki vatandaşları bekleyen yenilikleri Belemtürk olarak sizler için derledik.

(Haber Merkezi- Bu haber izinsiz hiç bir yerde kullanılamaz.)

İŞTE 2019 YILINDA BELÇİKA’YI BEKLEYEN YENİLİKLER

1. Helal kesim tamamen yasak oluyor

Vlaanderen bölgesinde izinsiz kesim yasağı yürürlüğe girdi. Ancak Belçik’da yaşayan müslümanları çok yakından ilgilendiren helal kesim, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Belçika’da yürürlüğe giren kanunla hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar uyuşturulmadan kesilmeyecek. Bu sadece kurban için değil tüm zamanlardaki kesimler için mecburi olarak uygulanacak.

2. Benzin ve motorin fiyatları endeksi sabit kalacak.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren benzin ve dizel endeks fiyatları, Petrol varil fiyatlarına zam gelmedikçe aynı kalacak. Zam gelmesi durumunda dizel ve benzin litre başına 1,5 euro daha pahalı olacak.

3. Posta pullarına zam geliyor.

Yurtiçi acil mektup gönderme ücretleri ortalama yüzde 4.6 daha pahalı olacaktır.
24 Saat içinde teslim edilecek acil iadeli taahhütlü mehtuplar için, 1 ocak 2019 tarihinden itibaren 1 euro fiyat artışı olacak.

4. Proximus telefon arama ile internet ve TV ücretleri zamlanacak.

Ailelere yönelik Proximus, internet ve TV paket ücretlerinde yaklaşık 2 euro’ya varan artışlar olacak. Örneğin, aile konuşma özel paket ücretleri 67 euro yerine 1 Ocak’tan itibaren 69 euro olacaktır.

Belçika, şifreli futbol kanalı ücretleri çeyrek artışla, daha pahalı olacak. Abonelik ücretlerinin aylık fiyatı 7.95 ile 9.95 euro arasında bir fiyat olacak.

5. Bankalar önemli değişikliğe gidiyor.

Bu demek oluyor ki, 1 Ocak 2019’dan itibaren BNP Paribas Fortis ve ING bankaları, bir başka bankanın para otomatiğinden para cekilmesi durumunda müşterilerinden ay sonunda bir ücret almaya hazırlanıyor. Bu ücretin ne kadar olacağı henüz belli değil.

6. Belçika kiliselerinde yapılacak duğünler ve cenaze törenleri zamlanıyor.

Normalde 250 euro ödenirken 1 Ocak’tan itibaren kiliselerde düğün ve cenaze masrafları 275 euro olacak. Buna sebep olarak, artan kilise maliyetleri gösteriliyor.

7. Çocuk parasına 1 Ocak 2019’dan itibaren yeni düzenleme geliyor.

Belçika’da 2018 yılında ilk çocuğa her ay 163,20 euro ödenirken, doğan diğer bebekler için daha az çocuk parası ödeniyordu. Yeni çıkan kanuna göre 1 ocak 2019 tarihinden önce doğanların durumu yine aynı kalacak. Fakat, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren “doğan her bebek” için her ay 163,20 euro ödenecek.

8. Yeni doğan bebeklere kan testi yapılacak.

Yeni doğan bebeklerin topuklarından alınacak kanla, çocuklarda görülen 12 çeşit hastalığın var olup olmadığı araştırılacak. Kan testi sonucuna göre hastalık bulunan bebekler erken teshiş imkanı ile tedavileri mümkün olcak.

9. İlköğretim ve ana okulları için daha fazla bütçe ayrılacak.

2019 Öğretim yılı için 1 ocak 2019’dan itibaren ilköğretim okulları için bir yıl öncesine göre 20 milyon euro fazladan bütçe ayrılarak, 20 milyon euroluk bütçenin 10 milyon eurosu ana okulları için, diğer 10 milyon eurosu ise, ilkokullar için ayrılacak.

10. Doğum ve protez ücretleri sabitleniyor.

Belçika’da doğum ve diz protezi operasyonları için vatandaşlar daha önceden her hastanede farklı ücret ödüyordu. Bu ücret yeni yılla birlikte her hastanede aynı olacak. Fakat, malzeme ve ilaçlar yine ameliyat masraflarının dışında tutulacak.

11. Acil durum Ambulans ücretleri sabitleniyor.

Acil durumlarda evinize sizi almaya gelen yada dışarıda rahatsızlandığınız zaman sizi hastaneye taşıyan ambulanslara farklı taşıma ücreti alınıyordu. Bu ücret yeni yılla birlikte, ambulans sizi nereden alırsa alsın aynı fiyat ödeneyeceksiniz. Ambulans için ödediğiniz parayı daha sonra sağlık sigortasından geri alabileceksiniz.

12. Evinize çağırdığınız ev doktorunuza nekadar ödeyeceksiniz?

2018 yılında evinize çağırdığınız ev doktorunuza 37.61 euro öderken, 1 Ocak’tan itibaren evinize çağırdığınız doktorunuza 38,86 euro ödeyeceksiniz.

13. Kolorektal erken kanser taraması

Daha önce 55 yaşına giren vatandaşların Kolorektal kanser teşhisi için kontrole gitmesi istenirken, 1 Ocak’tan itibaren hayata geçirilecek yeni uygulama ile 55 değil, 51 ve 52 yaşına giren vatandaşlara mektup gönderilerek Kolorektal kanser taraması için gelmeleri istenecek.

14. Hepatit C ilaçları için önemli karar

Normalde hastalığı ileri evrede olan hastalar için geri ödeme yapılıyordu. 1 Ocak’tan itibaren Hepatit C ilaçları alan ve kullanan her vatandaşa geri ödeme yapılacaktır.

15. Solaryum bronzlaşma merkezlerine yeni kurallar geliyor.

Solaryum bronzlaşma merkezlerine gittiğinizde bundan böyle cilt seviyesini gösteren tıbbi bir sertifika sunmak zorunda olacaksınız. Cildinizin solaryuma girmek için yeterli cilt göstergesine sahip olması gerekiyor. Cilt dayanıklılık seviyesi 1 olanlara izin verilmeyecek.

16. Daha uzun süre çalışanlar ödüllendirilecek.

45 yıldan daha fazla çalışanlar ödüllendirilecek, fakat uzun süre çalışmayanlar ve erken emekli olanların maaşları daha da düşürülecek.

17. Emekli maaşlarına yeni düzenleme geliyor.

Bütün emekliler, 1 Ocak’tan itibaren emeklilik maaşlarını aynı gün ve aynı tarihte alacaklar.

18. Elektrik ve doğalgaz fiyatları için iyi haber.

Gelecek yıl elektrik ve gaz fiyatlarında dağıtım tarifeleri düşecek. Bu nedenle ortalama her aile yıllık elektrik için yaklaşık 46 euro, doğalgaz için 25 euro daha az para ödeyecek.

19. Mutfağınızdaki yeşil çöp kabın İçine atabileceğiniz ürünler GFT.

Bundan böyle organik atıklarla birlikte, hem hayvansal hem de sebze atıkları, et ve balık atıkları, peynir, yumurta, yumurta kabuğu gibi katı süt ürünleri, mutfaklarınızdaki yeşil çöp kabına atabileceksiniz.

20. Bira fiatları zamlanacak.

Bira fiatlarında tüketim başına ortalama 0,015 ile 0,016 cent euro arasında zam artışı olacaktır.

21. Ruhsatsız silah taşıyanlara hapis ve para cezası.

1 Ocak 2019 yılı itibari ile ruhsatsız silah bulunduran yada üzerinde taşıyanlara bir aydan beş yıla kadar hapis cezası, 100 euro’dan 25 bin euro’ya kadar da para cezası verilecek.

22. Yeni 100 ve 200 avroluk banknotlar piyasaya sürülecek

Yeni seri 5,10,20 ve 50’lik avro banknotlardan sonra yeni yılda 100 ve 200’lük banknotlar 28 mayıs 2019 tarihinde piyasaya sürülecek. Piyasaya sürülecek 100 ve 200’lük yeni avro banknotların yükseklik boyutu da kullanımını pratikleştirmek amacıyla küçültülerek, 50 avro ölçülerine getirildi. Ancak uzunluğu değiştirilmedi. 100 ve 200 avroluk yeni paralar sahtecilikle mücadele çerçevesinde hazırlandı.

Belemtürk Haber Merkezi

(Bu haber belemtürk’ün izni olmadan hiç bir yerde kullanılamaz)

REKLAM ALANI

ADEM BABA

DESİNG REKLAM AFİŞİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN