BELÇİKA’DA 2015’DE NELER DEĞİŞECEK

30 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3685 defa okundu. defa okundu.
BELÇİKA’DA 2015’DE NELER DEĞİŞECEK

Belçika’da yeni bir yıl bazı yenilikleri beraberinde getirecek. Söz dinlemez sürüculere verilen ağır cezalardan, elektrik faturalarının yeni tarifesine kadar giden bu yenilikleri sizler için sıraladık.

Konut

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Flaman bölgesinde 2006 yılından önceki yapılarda çatı izolasyonu için yeni bir yasa uygulanacak. Flaman bölgesinde stüdyolar, evler ve daireler için geçerli olan bu yeni uygulamada, evlerin çatı izolasyonu olmayan yada kötü izolasyon yapılan yaklaşık 400.000 ev sahibine, evlerinin çatı izolasyonlarını yenilemeleri için beş yıl süre verildi. Bu süreyi aşanlara para cezası uygulanacak.

Evini satmak veya kiraya vermek isteyen ev sahibi 1 ocak 2015 tarihinden itibaren, evin bir tarihi özelliği var ise, korumalı anıt veya mimari miras listesinde yer alıyor ise, bunu gereken yere rapor etmek zorundalar. Aksi takdirde 10.000 euroya yakın para cezası ödemek zorunda kalacak.

Kronik hastalar veya hastalığını yenmiş kanser hastaları gibi, sağlık riski yüksek olan vatandaşların 1 ocak 2015 tarihinden itibaren kendi evlerini ipotekle satın aldıklarında daha uygun fiyatlı bir borç bakiye sigortası yaptırabilecekler. Bu durumda olan vatandaşlara, hastalıklarından dolayı bu sigorta işlemleri çok pahalıya mal ediliyordu veya hiç verilmiyordu.

1 Ocak tan itibaren, gaz ve elektrik faturalarında yeni tarife uygulanacak. Flaman bölgesinde yaşayan bir ailenin elektrik faturası yılda ortalama bir 50 euro kadar artarken, doğal gaz faturası ise 42 euro kadar düşecek. Her bölgede, büyük farklılıklar olacak.

Trafik

Alkollü araç kullanan profosyenel sürücüler için kurallar ve cezalar daha güçlendirildi. Kamyon, otobüs ve taksi şoförlerinin kanında artık sadece 0,2 promil kadar alkol limiti olabilir. Bu tedbir trafik güvenliği adına alınmıştır.

Ard arda ciddi trafik suçu işleyen sürücüler, daha ağır cezalandırılacaklar. İkinci suçtan itibaren, ehliyetlere en az üç ay süreyle el konulabilinecek. Bu tedbir bir sulh yargıcı tarafından mahkum edildikten sonra üç yıl içinde, yine ciddi bir trafik suçu işleyen sabıkası yüksek olanlar için yürürlükte olacak.

Aile

1 Ocak tan itibaren, lezbiyen evli bir çiftin eş-annesi artık kanunen çocuğunu evlatlık almak zorunda bırakılmayacak. Bir babanın yapabildiği gibi bir eş-anne de artık, bir çocukla ilgili soy bağını kurabilecek. Çocuğu doğuran anne ve eş-anne evli ise, bu soy bağı otomatik sağlanacak. Çocuk evlilik dışında doğmuş ise, eş-anne belediyeye gidip çocuğu tanıyabilir. 1 Ocak 2015 öncesinde gebeliklerin veya doğmuş çocuklar bile, ortak anne tarafından tanınabilecekler.

Söz konusu “sefalet vergisi” büyük ölçüde iptal edilecek. Bu evli çiftlerin boşandıkları esnada ortak evlerini ikisinden birinin evi satın aldığı vakit, diğerine evin toplam fiyatının yarısını ödediğinde, üzerine ilave edilen bir vergi ücretidir. Ocak ayından itibaren, evli ya da yasal olarak en az bir yıl birlikte yaşamış olanların baz tarifesi yüzde 2.5 iken, yüzde 1’e düşürülecek. Bir yıldan az bir zaman içinde evli kalmış veya yasal olarak bir arada yaşayanlar için, yine yüzde 2,5 oranı geçerli kalacak.

Yine 1 Ocakta, bir sağlık müdahalesi sonrasında hastalar, bir tıbbi uzman ziyaretinde, kendi cebinden 12 euro ödemek zorunda kalacaklar. Sağlık sigortasından yüksek geri ödeme hakkına sahip olan hastalar ise sadece 3 euro ödeyecekler. Değisen bu tarifeyle bazı ödemeler düşürülürken bazı ödemeler de yükseltilecek.

Çalışanlar

Önümüzdeki yılın başından itibaren, iş yerinin şirket arabasını kullanan çalışanlar bu şirket arabasını özeline de kullandığı zaman daha fazla vergi ödeyecekler. Bu vergi artışı, yıllık ayarlanan standart CO2 emisyon değerlerin yararına, vergiye tabi tutulan hesabın sonucudur. Elektrikli yada hibrid otomobillerin standart emisyon değeri daha az da olsa bu vergiden etkilenmeyecek. CO2 emisyon değerleri yüksek olan arabalar bile bu verginin dışında tutulacak.

Belçika’da ortalama ücret üzerinden devlete ödenen işçi ve işveren yükümlülüklerinin toplamı, işçinin eline geçen ücrete eşit. İşveren, bir işçi çalıştırmak için, işçiye ödediği ücret ölçüsündeki ödemeyi devlete de yapıyor.
1 Ocaktan itibaren işveren işe başlatığı ilk üç işçisi için, ödediği sosyal güvenlik ücreti her trimester 50 euro ile düşürülecek.

İşsizlik

Geçici işsiz olanların, son çalıştığı işinden alınan maaşın üzerinden hesaplanacak olan işsizlik ödenekleri, calışırken aldığı maaşın sadece yüzde 65’i ödenecek. Bu şimdilerde yüzde 70 iken, 2008 yılında anti-kriz önlemi altında bile, bu yüzde 75 idi.

İş bulana kadar gençlere tahsis edilen ödeneklerde, ocak 2012’de yürürlüğe giren yasayla, 3 yıla sınırlandırılmıştı. Yeni hükümet bu 36 ay süre içersinde gençlerin yeterince iş deneyiminde bulunmadıkları takdirde, işsizlik ödenekleri 01 ocak 2015 ten itibaren kesilecektir.

HABER: ZEHRA ÖZER
BELEMTÜRK HABER KOORDİNATÖRÜ

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN