Belçika’da 2 yaşındaki Mawda’nın ölümüne neden olan polise 1 yıl ceza, aileye süresiz oturum verildi.

12 Şubat 2021
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1030 defa okundu. defa okundu.
Belçika’da 2 yaşındaki Mawda’nın ölümüne neden olan polise 1 yıl ceza, aileye süresiz oturum verildi.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika’da, yasa dışı göçmenleri taşıyan bir araçla polis arasındaki kovalamacada ateş ederek 2,5 yaşındaki Iraklı çocuk Mawda’nın ölümüne sebep olan polis memuruna bugün Mons ceza mahkemesi ertelemeli 1 yıl hapis cezası verdi.

2018’de meydana gelen olayda, İngiltere’ye giden bir minibüste insan tacirlerinin olduğu şüphesi üzerine polisle minibüs arasındaki kovalamacada silahını ateşleyen Belçikalı polisin Mawda Shawri adlı Iraklı çocuğun ölümüne sebep olduğu anlaşılmıştı.

3 Sanığın hazır bulunduğu Mons ceza mahkemesi, polis memuruna ertelemeli 1 yıl hapis cezası verirken, kamyonet sürücüsüne temyiz yolu açık olmak şartıyla 4 yıl, üçüncü sanık için ise beraat kararı verdi.

Mawda’nın ailesine kalıcı oturum verildi

Belçika Federal Hükümetin İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi (CD&V), polis kurşunuyla yaşamını yitiren 2,5 yaşındaki Mawda’nın ailesine, takdir hakkını kullanarak süresiz oturum izni verildiğini Frankofon kamu yayıncısı RTBF’ye yaptığı açıklamada doğruladı.

İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Mahdi, “Koşullar göz önüne alındığında ailenin çocukları buraya gömüldü. Ailenin çocuklarını huzur içinde ziyaret edebilmeleri için bu kararın doğru olduğuna inanıyorum. Bu nedenle aileye süresiz oturum verilmesi kararının normal ve doğru olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Foto: wrt NWS

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN