• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1414
  • Dünkü Görüntülenme: 5484
  • Toplam Görüntülenme: 7870177

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi koronavirüs tedbirlerini üç aşamada kaldıracağını açıkladı

25 Nisan 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
854 defa okundu.
Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi koronavirüs tedbirlerini üç aşamada kaldıracağını açıkladı

Belçika Cihan Çöl (Belemtürk) Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, yeni tip koronavirüs (Kovid – 19) salgını kapsamında uygulanan kısmi koronavirüs tedbirlerinin” üç aşamada kaldırılacağını açıkladı.

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, Ulusal Güvenlik toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek,, koronavirüs tedbirlerinin kademeli olarak normalleşme sürecini başlatmayı planladıklarını söyledi.

Çalışma hayatına yeniden dönülecek. Ancak sosyal mesafe kuralı ve gerekli hijyen koşulları için şirketler önlem almakla yükümlü olacak.

Toplu taşıma normal işleyişine devam edecek, 4 mayıstan itibaren toplu taşıma araçlarında ve tren istasyonları ve trenlerde 12 yaş ve üstü herkes maske takmak zorunda olacak. Maskesi olmayanlar şal ve bandaj kullanmak zorunda, aksi takdirde toplu taşıma araçlarına alınmayacaklar.

Tüm belediyeler kendi sınırları içinde yaşayan vatandaşlarına çift filtreli yıkanabilir yüksek korumalı 1 tane maske verecek.

4 Mayıstan itibaren büyük şirketler tekrar faaliyetlerine başlayacak. Fakat sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak zorundalar.
Önceden olduğu gibi zorunlu haller dışında kimse dışarıda dilediği gibi dolaşmayacak.

5 Mayıstan itibaren hastane ve tüm sağlık sektörü kademeli olarak yavaş yavaş hizmet vermeye başlayacak.

11 Mayıs itibari ile tüm dükkanların açılması sıkı güvenlik tedbirlerine uyulması durumunda olacak. Önümüzdeki hafta Ulusal Güvenlik Konseyi bu iş yerlerinin açılabilmesi ile ilgili, iş yerlerinin alacağı koruma önlemlerinin neler olacağını duyuracak. Yakın temas gerektiren kuaför ve dükkanlar kapalı kalacak.

İKİNCİ AŞAMA 18 MAYISTA

Bar, restoran ve kafelerin açılmasına heniz izin verilmese düğün ve cenaze gibi faliyetlerin yapılmasına durum değerlendirmesi yapılarak izin verilecek.

Okullar 18 Mayıs’ta kademeli olarak başlayacak. Geçmişte olduğu gibi sadece kamu çalışanlarının çocukları anaokuluna gitmeye devam edecek.

12 yaş ve üstü öğrencilere maske takmak ve hijyen kurallarını ciddi şekilde uygulamak zorunlu olacak. Sınıflar 10 öğrenci eğitim görecek şekilde hazırlanarak, yavaş yavaş eğitimde normalleşmeye geçiş yapılacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA 8 HAZİRAN DA

Sahadaki durumun uygun olması halinde 8 Haziran’dan sonra normalleşmenin üçüncü aşamasına geçilmesi hedefleniyor. Tüm kafe,restoran ve mağazaların açılması planlanıyor.

Büyük ve küçük ölçekli tüm festivaller 31 Ağustos’a kadar yasaklandı.
Başbakan Wilmes, normalleşmenin test sayısı ve maske kullanımı artırılarak planlandığını, duruma göre söz konusu tarihlerin ertelenmesinin ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Vatandaşlar önceden olduğu gibi, acil durum kapsamında olan eczane, banka,postane, benzinlik ve çalışanların işe gitmeleri serbest olacak. Süpermarketler de herkes sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla en fazla 30 dakika içeride kalabilir.

Kısıtlamalar polis tarafından çok sıkı şekilde takip edilecek. Toplantılar yine yasak olacak. 2 Kişi olmak şartıyla 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyarak yürüyüş yapmak, spor yapmak, bisiklet sürmek serbest olacak.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN