• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2548
  • Dünkü Görüntülenme: 4198
  • Toplam Görüntülenme: 8532963

Belçika sokaklarındaki askerlerin beş yıl içindeki maliyeti açıklandı

23 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
405 defa okundu.
Belçika sokaklarındaki askerlerin beş yıl içindeki maliyeti açıklandı

Belçika Cihan Çöl (Belemtürk) Belçika Cihan Çöl (Belemtürk ) Belçika’da 5 yıl önce artan terör saldırılarının ardından Brüksel ve diğer şehirlerin sokaklarına konuşlandırılan askeri devriyelerin maliyetinin 200 milyon avro’dan fazla olduğu açıklandı.

2015 Yılında Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkezine Kalaşnikof silahlarla düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu olayın hemen ardından, Suriye’den Belçika’ya döndükleri ve terör saldırısı hazırlığında oldukları belirlenen iki terörist Virviers kentinde polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

Verviers olayından iki gün sonra, Belçika Askeri Detay ve Riks Analiz organı OCAM tarafından terör seviyesinin 3’e çıkarılması ile birlikte 150 asker, özellikle ABD, İngiltere, İsrail ve yahudi kurumları dahil hassas kabul edilen yerlere konuşlandırıldı.

Ancak 22 Mart 2016’da Brüksel Havalimanı ve Maalbeek metrosuna yapılan saldırılardan sonra askeri mevcudiyet 1.800 askere yükseltildi ve tehdit seviyesi maksimum dörde çıkarıldı. Zamanla, bu sayı nükleer tesislerin güvenliğini sağlamak üzere 550’ye düşürüldü.

2018 yılı ortalarında asker sayısı 550 tavan sayısı ile sınırlandırılmış olsada, uzun mesai saatleri nedeniyle askerlerin izin kullanamadıkları, aile ve sosyal yaşamdan uzak kaldıkları şikayetleri çoğaldı.

Belçika savunma bakanı Philippe Goffin, askeri devriye tavan sayısının 200 yada 300’e düşürülmesi, yeni işe alımlarla 1.600 kişiyi kapsayan yeni Federal polis güvenlik birimi oluşturmayı ve Belçika’daki önemli kurumların bu yeni polis güvenlik birimine devredilmesini öngörüyor.

Belçika Savunma Merkezi Operasyon Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 5 yıldır Brüksel ve diğer şehirlerin sokaklarına konuşlandırılan askeri devriyelerin maliyetinin 200 milyon avro’dan fazla olduğu, bu rakamların sadece personelin maaşlarını içerdiği bildirildi. Vardıya pirimleri, ulaşım ve konaklama masraflarının ise, terörle mücadele bütçesinden karşılandığı açıklandı.

Anahtar Kelime: , ,

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN