• Bugün Görüntülenme: 1355
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059710

Belçika Sağlık Bakanı korona önlemlerinin erken gevşetilme umutlarını düşürdü

22 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1358 defa okundu. defa okundu.
Belçika Sağlık Bakanı korona önlemlerinin erken gevşetilme umutlarını düşürdü

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika Danışma Kurulu, yürürlükte olan COVİD-19 önlemlerini değerlendirmek, pandemiden etkilenen çeşitli sektörlerin durumunu yeniden görüşmek, sokağa çıkma ve zorunlu olmayan seyahat yasağını gözden geçirmek için Cuma günü toplanacak.

Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, VTM televizyonunda yaptığı konuşmada, ” Şu anda yürürlükte olan koronavirüs önlemlerini gevşetmek için henüz çok erken. Önlemleri şimdi gevşetmenin vürüse karşı yaptığımız barajı deleceğini düşünüyorum. Önlemlere bağlı kalırsak varyantlardan korkmamıza hiç bir neden yok. Şimdi iki kat daha dikkatli olmayız. İngiltere mutasyonlu virüsün ülkemizde tamamen kontrol altına alınmasından sonra tedbirlerin gevşetilmesi kararı alınacaktır” diyerek, Cuma günü koronavirüs önlemlerinin gevşetilme umutlarını düşürdü.

Sağlık Bakanı Vandenbroucke, ” Konaklama ve Otel sektörü şu anda krizden en çok etkilenen sektör olduğu biliyoruz. Fakat, bu aşamada önlemleri gevşetme kararı mantıklı görünmüyor. İngiliz mutasyonlu coronavirüsün giderek daha yaygın hale geldiğini görüyoruz. Tedbirleri gevşetirsek savunma duvarımıza delik açmış oluruz. Son günlerde ülkemizde test sonucu pozitif çıkan kişi sayısı düşmeyi bıraktı. Önümüzdeki günlerde vaka sayılarının artması bekleniyor. İngiliz mutasyonlu vakaların, şaanda koronavirüs enfeksiyonlarının yarısını oluşturduğu tahmin ediliyor. Mutasyona uğramış İngiliz varyantının ülkemizi nekadar etkilediğini görebilmemiz ve yürürlükte olan önlemlerin gevşetilmesinin düşünülebilmesi için üç haftaya ihtiyacımız var. Cuma günü yapacağımız toplantıda çok fazla gevşeme kararı alamayacağız.

Kendisine 1 Nisan’da zorunlu olmayan seyahat yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı sorulan Belçika Sağlık Bakanı, “Avrupa’da insanların serbest dolaşım ilkesine aykırı olduğu için, bu kararı sürdürmek zor olacak” dedi.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN