• Bugün Görüntülenme: 2070
  • Dünkü Görüntülenme: 2048
  • Toplam Görüntülenme: 9622046

Belçika, Kongo’nun katledilen Başbakanı Patrice Lumumba’nın kalıntılarını teslim edecek

12 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
777 defa okundu. defa okundu.
Belçika, Kongo’nun katledilen Başbakanı Patrice Lumumba’nın  kalıntılarını teslim edecek

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika, katledildikten sonra cesedi yok edilen Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı Patrice Lumumba’nın tek kalıntısı olan dişlerini iade edecek.

Belçika mahkemesi, 1961 yılında, Belçika destekli ayrılıkçı milislerin idam mangası tarafından katledilen ve cesedi ortadan kaldırılan Patrice Lumumba’nın tek kalıntısı olan dişlerinin ailesine iade edilmesi yönünde karar aldı.

Bağımsız Kongo’nun ilk Başbakanı Patrice Lumumba’nın 64 yaşındaki kızı Juliana Lumumba, Haziran ayında Belçika Kralı Philippe’e, babasının dişlerinin iade edilmesini isteyen bir mektup yazmıştı.

2002 Yılında, Belçika’nın Lumumba cinayetindeki rolüne ilişkin kayıtların ortaya çıkması, Belçika ile Kongo arasında diplomatik bir kriz yarattı. Yaşanan bu durum üzerine Belçika Kralı Philippe, ” Ülkemin sömürgeci geçmişinden üzüntü duyuyorum” başlıklı resmi bir özür yayınladı.

Cinayetten 39 yıl sonra Kongo’nun ilk Başbakanı Patrice Lumumba’yı öldüren Belçikalı komiser Soete, kurbanın cesetini parçalara ayırıp, sülfürik asitte erittiğini itiraf etmişti.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN