• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 2336
  • Dünkü Görüntülenme: 3708
  • Toplam Görüntülenme: 8351683

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Belçika’daki Türk Vatandaşların Sorunlarını Ankara’ya Taşıdı

10 Temmuz 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
442 defa okundu.
Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Belçika’daki Türk Vatandaşların Sorunlarını Ankara’ya Taşıdı

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği, Belçika’daki Türk vatandaşların sorunları ve çözüm önerilerilerinin TBMM’ne sunulmasıyla ilgili bir basın duyurusu yayınladı.

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği’nce hazırlanmış olan “Belçika’daki Türk Vatandaşlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” isimli rapor 8 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin “Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu”nun üyesi olan Milletvekillerine ulaştırılmıştır. İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği, Türkiye’ye yolculuktan Belçika’daki eğitim ve iş sorunlarına kadar pek çok konuyu kapsayan bu raporla burada yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmek için T.C. Devleti’nin öncelikli olarak yapması gereken yasal ve idari düzenlemeleri TBMM’nin dikkatine sunarak T.C. vatandaşlarının refah, huzur ve uyumunu artırmayı amaçlamıştır.

Belçika’da yaşayan Türk vatandaşların bulundukları ülkede ve Türkiye ile olan ilişkilerinde yaşadıkları sorunlara 12 başlık altında somut ve kapsamlı çözüm önerileri getiren 12 sayfalık bu raporda, Belçika’da yaşayan Türklere özgü sorunların (uçak yolculuğunun pahalılığı, yerel iki dilin zorluğunun yanı sıra Türkçe eğitimin aksaklığı, seçimlerde merkezlere ulaşım zorluğu, vb.) yanı sıra, yurtdışında yaşayan Türklerin sıklıkla karşılaştığı ve ortak çözüm gerektiren daha yaygın sorunlara da (bedelli askerlik, pasaport ücreti, muhalif gazetelere erişim ve bilgi alma hakkı, her yaştaki kişilere uygun çeşitli aktivite merkezleri, vb.) yer verilmiştir.

Bu yönleriyle rapor, dünyanın çeşitli ülkelerindeki İYİ Toplum Gönüllüleri Derneklerinin benzer amaçları güden kapsamlı raporlarıyla, yurtdışı Türklerin sorunlarına tutarlı ve kökten çözümler getirilmesini amaç edinmiştir. Bu raporların dikkat çektiği sorunların ilk aşamada Alt Komisyon’da ele alınmasını, ardından da TBMM’de görüşülmesi ve çözümlenmesini beklemekteyiz.

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği’nin raporu, aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO gibi önemli uluslararası örgütlere ev sahipliği yapan Belçika’da, devlet kurumları ve kamuoyunun Türkiye ve Türklere ilişkin olumsuz algılarını kırmayı da hedeflemektedir. Bu konuda dernekler, Türk ve Belçikalı akademisyenler ve iş insanları ile işbirliği halinde yürütülmesi gereken profesyonel lobi çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’nin güvenilirliğinin ve demokrasisinin gücünü de ortaya koymaya ve savunmaya çalışacaklardır. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş bir parlamenter demokratik sisteme geçiş ve özgürlükçü hukuk devleti kimliğinin benimsenmesiyle, ikili dış ilişkilerde olduğu gibi toplumsal, ticari ve kültürel ilişkilerde Türkiye ve Türklerin yurt içinde ve yurt dışındaki konumlarının da güçleneceğine inanıyoruz.

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği Hakkında:

Belçika İYİ Toplum Gönüllüleri Derneği 26 Mart 2019 tarihinde, Belçika’da yaşayan Türklerin hayatına somut katkı sunmak için kurulmuştur. Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş (VZW-ASBL) statüsünde olan Derneğin İcra Komitesi’nde Belçika’nın her köşesinden ve her yaştan gönüllü arkadaşlarımız çalışmaktadırlar. Sizler de bizlere katılın ve hep birlikte daha güçlü olalım…

Derneğin Faaliyetlerini İzlemek için:
https://www.facebook.com/iyitgbelcika ve https://twitter.com/iyitgbelcika Derneğe üye olmak için: Üyelik Formu
İletişim Bilgileri: Hakan Hüsnü Erzurumlu, Başkan
info@hakan-erzurumlu.com Tel: +32 486 51 82 98
Yadigâr İzzet Sağlam, Genel Sekreter izzet.saglam@telenet.be Tel: +32 486 79 39 05
Tuğçe Akkoyun, Basın-Yayın, Medya ve Halkla İlişkiler Birimi Amiri iyitgbelcikaresmi@gmail.com Tel: +32 493 05 49 68
Burçak İnel, Tanıtım, Etkinlik ve Proje Yönetimi Birimi Amiri burcak_inel@yahoo.com Tel: +32 496 34 47 88

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN