• Bugün Görüntülenme: 226
  • Dünkü Görüntülenme: 3244
  • Toplam Görüntülenme: 10160684

Belçika hükümeti bütçe ve geniş kapsamlı ekonomik kararlar üzerinde anlaşmaya vardı

12 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1274 defa okundu. defa okundu.
Belçika hükümeti bütçe ve geniş kapsamlı ekonomik kararlar üzerinde anlaşmaya vardı

Belemtürk Haber Merkezi – Federal Başbakan Alexander De Croo’nun gelecek yıl için hükümet bütçesini sunmasına saatler kala, federal koalisyonu oluşturan 7 parti bütçe üzerinde anlaşmaya vardı.

Başbakan Alexander De Croo

Belçika’da 5,4 milyar euro olan bütçe açığının düşürülmesini hedefleyen hükümet, 2,4 milyarlık tasarrufa giderek 2022 yılında bütçe açığını 3,1’e düşürmeyi hedefliyor.

Alınan tasarruf önlemleri

Başta Federal hükümet dairelerinde tasarruf kısıtlamaları olmak üzere, sosyal ve mali dolandırıcılıkla mücadele, hisse senedi ve menkul kıymetler vergisi, daha yüksek tüketim vergisi olarak belirlendi.

Hastalık izni ve iş göremezlik ile ilgili kurallarda yapılan reformların bir parçası olarak, bir gün hasta kalan işçilerden doktor raporu istenmeyecek ve bunu yılda 3 kez tekrarlayabilecek. 12 aylık bir süre içinde 3 defadan fazla hastalananların sağlık raporu sunmaları zorunlu olacak.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu uygulamadan istisnai olarak muaf tutulacak.

Uzun süre hasta kalan işçiler 10. haftadan itibaren istihdam koordinasyon randevulara iştirak etmediği takdirde hastalık ödemelerinde 2,5% kesinti görecekler.

50 işçi çalıştıran işletmelerde hasta sayısı yüksek ise maddi olarak cezalandırılacak, ayrıca ve sağlık sigorta fonları yeterince işe dönüş sağlayamazlarsa ödeneklerinde kesintiye gidilecek.

Bölgeler (Flaman, Valon, Brüksel) arası istihdam alışverişi teşvik etmek için uzun vadeli işsizlerin bölge dışında zor işçi bulunan bir sektörde iş bulursa 3 ay boyunca maaş artı işsizlik ödeneğinin 25% alacak.

Çok kazanan sporcuların sosyal katkı vergileri arttırılarak yıllık 43 milyon gelir beklenirken asker maaşlarına büyük zam getiriliyor.

Artan enerji fiyatları nedeniyle dar gelirlilere yapılan sosyal indirimlerin yanısıra kış indirimide uygulanacak.

Fiyat artışlarını kontrol altına almak ve enerji fiyatlarını komşu ülkelerle aynı düzeyde tutmak için 2022 den itibaren fiyatlar belirli bir norma tabi tutulacak.

Haber : Abdulkadir Çetin

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN