• Bugün Görüntülenme: 1168
  • Dünkü Görüntülenme: 3376
  • Toplam Görüntülenme: 10326564

Belçika Flaman hükümeti ücretsiz olan dil ve entegrasyon kurslarını 360 euro yaptı.

18 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
874 defa okundu. defa okundu.
Belçika Flaman hükümeti ücretsiz olan dil ve entegrasyon kurslarını 360 euro  yaptı.

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika Flaman hükümeti, tartışma yaratan yeni bir kararla şimdiye kadar ülkeye gelen yabancılara ücretsiz olarak verilen dil ve uyum kurslarının 360 euro olmasına karar verdi.

Belçika’nın Gent şehrinde yabancı uyruklu 1500 kişi dil ve entegrasyon kursu görüyor. Flaman hükümetinin aldığı yeni kararla bu kişiler entegrasyon süreci masrafı kapsamında 360 euro ödeyecek.

Gent belediyesinin eşit fırsatlardan sorumlu belediye başkan yardımcısı Astrid, hükümetin aldığı kararı eleştirerek “yeni gelen yabancıları dil ve entegrasyon kurslarına katılmalarının teşvik edilmesi gerekiyorken bu kararın alınması mantıksız” açıklamasını yaptı.

Astrid De Bruycker (vooruit )

Astrid De Bruycker (vooruit ) “bu bağlamda Gent belediyesi olarak masrafların bir kısmının belediye tarafından ödenmesini tartışıyoruz. Bizim için yeni gelenlerin Hollandaca öğrenmeleri, iş bulmaları, entegrasyon kurslarını tamamlayıp topluma uyum sağlamaları çok önemlidir” dedi.

Sözlerine devam eden De Bruycker, “Gent şehrinde dil ve uyum kurslarına katılan 1500 kişinin yaklaşık 500′ ü zaten yoksulluk sınırı altında bulunuyor. Belediye olarak bu kişilerin masraflarını karşılamak zorundayız” diyen De Bruycker, “önceden Flaman hükümeti tarafından karşılanan bu masraflar Gent belediyesine onbinlerce euro’ya malolacak” açıklamasını yaptı.

Bart Somers (open vld)

Entegrasyondan sorumlu Flaman bölgesi bakanı Bart Somers (open vld) ise, “konunun hak ve yükümlülükler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve yerel yönetimlere masrafları belediye kasasından karşılamamalarını tavsiye edeceklerini”söyledi.

Gent belediyesi başkan yardımcısı De Brucker, “Avrupa Birliği dışından gelenlerin zorunlu olarak katıldıkları kurslara, Bulgar vatandaşları gibi Avrupa Birliği içinden gelenler gönüllü olarak katılıyor. Şu anda gönüllü olarak dil ve uyum kurslarına katılanların toplam sayısı % 60 iken, bu sayının sıfırlanması endişesini taşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Haber : Abdulkadir Çetin

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN