• Bugün Görüntülenme: 2122
  • Dünkü Görüntülenme: 3592
  • Toplam Görüntülenme: 9751842

Belçika Flaman bölgesi anaokulu sınıflarında dil yeterlilik taraması yapılacak.

7 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
699 defa okundu. defa okundu.
Belçika Flaman bölgesi anaokulu sınıflarında dil yeterlilik taraması  yapılacak.

Belemtürk Haber Merkezi – Flaman bölgesi milli eğitim bakanı Ben Weyts, önümüzdeki yıldan itibaren anaokul son sınıflarda 10 ekim / 30 kasım arası ilkokula hazırlık bağlamında dil taraması yapılacağını duyurdu.

Bakan Veyts, Belçika basınına verdiği bildiride, “Böylelikle dil sorunu yaşayan çocuklar, okul yılının geri kalanında gerekli desteği alabilecekler. İlkokula dil sorunu ile başlayan çocuklar, eğitimin bir çok safhasında geride kalıyor. Eşit olmayan şartlarda okula başlamak, genelde eşit olmayan şartlarda bitirmek demektir. 2020 yılında zorunlu eğitimin 6 yaş’tan 5 yaş’a indirilmesi otomatik olarak anaokul son sınıfa gitme mecburiyetini beraberinde getirdi ve bu da bizlere dil sorunu yaşayan çocuklara erkenden yardım etme fırsatı doğurdu. Ancak bu şekilde gerçek anlamda eğitimde fırsat eşitliği yakalayabiliriz” dedi.

Açıklamalarına devam eden Bakan Weyts, “eğer yıl sonunda hala çocuğun dil sorunu devam ediyorsa, ilkokula geçişinin ertelenmesi tavsiyesi verilecek. Tavsiyeye uyulmaması durumunda ilkokula başlayan çocuklara destekleyici programlar uygulanacak.” iadelerine yer verdi.

Haber : Abdulkadir Çetin

Reklamlar

Demirel İnsaat
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN