• Bugün Görüntülenme: 1104
  • Dünkü Görüntülenme: 2954
  • Toplam Görüntülenme: 9887682

BELÇİKA FEDERAL PARLAMENTOSUNDA MÜSLÜMANLARIN GÜVENLİK POLİTİKALARI VE GELECEĞİ TARTIŞMAYA AÇILDI

28 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1366 defa okundu. defa okundu.
BELÇİKA FEDERAL PARLAMENTOSUNDA MÜSLÜMANLARIN GÜVENLİK POLİTİKALARI VE GELECEĞİ TARTIŞMAYA AÇILDI

Bruksel merkezli duşünce kurulusu ThinkOut yaşanan terör saldırılarının ardından müslümanlara yönelik artan nefret söylemlerini , tartışılan güvenlik politikalarının merkezine müslümanların özgürlüklerinin oturtulmasını Belçika Federal parlamentosunda tartışmaya açtı.

Federal Milletvekili Veli Yuksel’in destek olduğu konferans , MO dergisi editorü John Vandaele moderatörlüğünde Veli Yuksel’in karşılama konuşması ile başladı.
Yüksel konusmasında: “Toplumun genelinin farklılıkları zenginlik olarak kabul etmesi gerekmektedir. Belçika’da her kesim teröre ne kadar karşı ise müslümanlar da aynı derecede teröre karşıdır ve terörü lanetlemektedir. Terörün amaçlarına ulaşmaması için hiç bir toplumsal azınlık hedef haline getirilmeden toplumun her kesiminin teröre karşı tek yukruk olması gerekmektedir” dedi.

Ardından konuşmasını yapan ThinkOut ikinci başkanı Ayse Elkılıç; Belçika’da uygulamaya sokulan guvenlik politikalarının hukuka aykırı olduğunu savunarak, “Eğer bir ulkede kanunlarla tanımlanmış hakları kullanabilmek için bile sayısız engeller varsa ve bir insan kanuni haklarını savunmak söz konusu olduğunda ‘acaba başıma ne işler açılır’ diye düşünüyorsa , o toplumda hukukun üstünlüğü yaşayan bir elki değildir” dedi.

Elkılıç konuşmasının devamında “ Terör alarmı verildiğinde ülkede yaşayan müslümanların büyük çoğunluğu ‘acaba başımıza ne gelecek’ diye endişelenmeye başladı. Demek ki insanlar, içinde yaşadıkları devletin haklarını koruyacağına inanmıyorlar. Bu çok hazin bir durumdur. Toplumu oluşturan bireylerin, belirli dokunulmaz hakları yoksa, hakların dokunulmazlığı insanları ilgilendiren birinci mesele olmaktan çıkmışsa dunyanın neresinde olursa olsun o toplumda despotizmden başka bir sosyal değer yaşamıyor demektir” dedi.

Konferansın devamında Gent Universitesi öğretim gorevlisi Jozefien De Bock Islam’ın Belçika’da tanınmasının tarihi sürecini anlattı.
Ardından kürsüye gelen Türk Dernekler Birliği Genel Müdürü Selamet Belkıran konuşmasında azınlıkların haklarının korunması ve devlet ile toplum arasındaki ilişkiyi kurmada Stk ların önemine vurgu yaptı.

Konuşmacılardan Flaman İmamları Platformu Başkanı Kgalid Benhaddou ise ilginç bir tespitte bulunarak , “Muslumanların ve Orta-Doğunun sorunları 1926’da halifeliğin kaldırılması ile başlamıştır” dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI
FOT-6

FOT-1

FOT-2

FOT-3

FOT-4

FOT-5

Reklamlar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN