• Bugün Görüntülenme: 1998
  • Dünkü Görüntülenme: 3592
  • Toplam Görüntülenme: 9751718

Belçika Danışma Komitesi yeni normalleşme kararlarını açıkladı

4 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2406 defa okundu. defa okundu.
Belçika Danışma Komitesi yeni normalleşme kararlarını açıkladı

Belemtürk Haber Merkezi – Belçika Danışma Komitesi, geçen hafta Cuma günü ön görülen toplantının, AB’nin aşı pasaportu ve seyahatlerle ilgili resmi kararın beklendiği ve kararla ilgili henüz yeterli netlik olmadığı gerekçesiyle 4 Haziran tarihine ertelendiğini duyurmuştu..

Başbakan Alexander Croo, bugün saat 14.00’de başlayan toplantı sonrası alınan normalleşme ve yeni seyahat düzenlemelerini bir basın açıklamasıyla duyurdu. Alınan kararlar 9 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak.

İşte madde madde yeni normalleşme kararları

1 – 9 Haziran’dan itibaren Restoranların teras ve iç mekanları akşam saat 23.30’a kadar açık olacak. Daha önce terasların saat 22.00’ye kadar açık olmasına izin veriliyordu.
2 – 9 Haziran tarihinden itibaren kahvaltı işletmeleri için sabah saat 08.00 yerine, sabah saat 05.00’de açık olacak.
3- 1 Temmuzdan itibaren, İki doz aşısını yaptırıp, 14 gün bekledikten sonra kırmızı bölge katagorisinde yer alan ülkelere giden kişiler, kırmızı bölgeden döndüklerinde karantinaya alınmayacak ve test yaptırmak zorunda olmayacak.
4- 1 Temmuz’dan itibaren bir doz aşı olup kırmızı bölge katogorisinde yer alan ülkelere gidenlere, karantina ve test zorunluluğu olacak.
5 – 12 yaş ve üstü çocuklar tatil dönüşü PCR testi yaptırmak zorundadır.
6- 13 Ağustos’tan itibaren dış mekanda 75 bine kadar konser ve etkinlikler gerçekleştirilebilir. Fakat katılımcılar aşı sertifikası yada negatif olduklarını gösteren test raporu sunmak zorundalar.
7 – 50 Kişilik etkinliklerde, iç yada dış mekanda herkes ikinci doz aşılarını olmuş ise maske takmak zorunda olmayacak.
8 – Evinizde yakınınız olsun yada olmasın 4 kişi misafir edebilirsiniz.
9 – İngiliz, Afrika ve Hindistan varyantı yaşanan ülkelere gidilmemesi tavsiye ediliyor. Buna rağmen bu ülkelere gidenler 2 doz aşı yaptırmış olsalar dahi ülkeye döndüklerinde karantinada kalmak ve test yaptırmak zorundadır.

Başbakan Alexander Croo, saat 18.15’te yaptığı basın toplantısında Belçika’da ilk doz aşılamada bugün itibariyle % 53 oranına ulaşıldığı bilgisini paylaştı.

Reklamlar

Demirel İnsaat
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN