BELÇİKA, CORONAVİRÜS SALGINI İÇİN HAZIR MI?

24 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2741 defa okundu. defa okundu.
BELÇİKA, CORONAVİRÜS SALGINI İÇİN HAZIR MI?

Belçika Cihan Çöl (Belemtürk) Avrupa Birliği (AB) kurumlarından Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Çin’de ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs salgınının AB ülkelerine ulaşabilme riskini “düşükten” “orta” seviyeye yükseltti.

Çin’de ortaya çıkan ve şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile benzerliği bulunan yeni tip Coronavirüs salgınına ilişkin Belçika’nın henüz herhangi bir önlem hazırlığında olmadığı bildirildi.

Coronovirüs’ün en fazla yaygın olduğu Wuhan şehrine doğrudan uçuşların olmadığını belirten Brüksel Havalimanı sözcüsü Nathalie Pierard, Belçika’dan doğrudan uçuşların  Pekin, Shenzhen ve Hong Kong şehirlerine var olduğunu fakat, bu şehirlerin salgının yaşandığı Wuhan şehrine 1.000 km.mesafede bulunduğunu söyledi.

Brüksel Havalimanı sözcüsü Nathalie Pierard, RTBF’ye “Bu konuda normal sağlık önlemlerini uyguluyoruz. Gerekli görülmesi durumunda, Ebola virüsü ve diğer virüs salgınlarında yaptığımız gibi vucut sıcaklığı ölçen termal kameralar ve karantina alanları gibi sağlık tedbirlerini çok hızlı bir şekilde uygulayabiliriz” diye ekledi.

Buna ek olarak, Çin etkilenen bölgeden gelen tüm hava trafiğini kapattı ve Paris, Londra, Roma ve Asya’ya giden diğer duraklarla kontaminasyon riskini azalttı. “Ülkemiz için kontaminasyon riski oldukça sınırlıdır, ancak durumu yakından takip ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi (WHO), enfeksiyon sayısının 630, olü sayısının ise 25’e yükseldiğini, ekstra önlemlerin gerekip gerekmediğini belirlemek için tekrar toplanma kararı alındığını açıkladı.

Küresel Aşılar ve Bağışıklık Merkezi (GAVI)’ye göre, ölümcül Coronavirüs’üne karşı bir aşı geliştirilmesi en az bir yıl sürecektir.

Yeni Çin Coronavirüs nasıl tedavi ediliyor?

Henüz belirli, özgül bir tedavisi yoktur. Ciddi vakaların yoğun bakım koşullarında, gerekli solunum izolasyon önlemleri alınarak takip edilmesi gerekmektedir.

Yeni Çin Coronavirüs’den korunmak için neler yapılmalı?

Yeni Coronavirüs salgını için alınacak büyük ölçekli önlemler dışında, kişisel olarak alınması gereken önlemler nezle ve grip için alınması gereken önlemler ile benzerdir. Düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendil veya giysinin kol kısmı ile kapatılması sayılabilir. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.Yeni Coronavirüs’ün bulaşma yolu netlik kazanmadığı için et ve yumurtaların iyice pişirilmesi de son derece önemlidir.

Reklamlar

UdayAv.Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN