• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 3410
  • Dünkü Görüntülenme: 4630
  • Toplam Görüntülenme: 8165329

BAŞKAN EMİR KIR’DAN AF BEKLEYEN MÜLTECİLERE DOST ELİ

13 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1624 defa okundu.
BAŞKAN EMİR KIR’DAN AF BEKLEYEN MÜLTECİLERE DOST ELİ

Brüksel’deki mülteciler ve koordinasyon temsilcileri yaşadıkları sorunları Saint-Josse Belediye Başkanı Emir Kır’la paylaşmak ve bu sorunların çözümleri noktasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak için, Saint-Josse Belediyesinde bir araya geldiler.

Başkan Emir Kır, kendisi ile görüşme talebinde bulunan oturumsuzların genel af ve diğer önemli sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak için yaklaşık 100 kişiden oluşan ziyaretçi grubuna, Saint-Josse Belediyesinin kapılarını açarak dost elini uzattı.

Belçika’da af bekleyen göçmenler ve Koordinasyon temsilcileri, başta Emir Kır ve Sosyalist Parti olmak üzere, sorunların çözümü konusunda beklentilerini dile getirdiler.

Af konusunda açık ve net bir tavır beklediklerini dile getiren Koordinasyon temsilcisi Mamadu yaptığı konuşmada, Belçika’da yabancılara oturum hakkı arayan ve sıcak bir politika izleyen belediyenin Saint-Josse Belediyesi olduğunu söyleyerek başkan emir Kır’a çok teşekkür etti.

Mamudu, 100 ile 150 bin göçmenin af yasasından yararlanmak istediğini söyleyerek, mayıs ayında yapılacak genel seçimlere büyük bir umutlabaktıklarını söyledi.

Başkan Emir Kır ise, “Bu süreçte, N-VA – MR ortak hükümeti tarafından göçmenlerin sürekli hedef alındığını söyleyerek, yabancılara çoğu zaman suçlu gözüyle bakıldığını söyledi.

Başkan Kır sözlerine şöyle devam etti. “ Yakın bir zamanda göçmenlerin kaldıkları evlerden alabilmek için, Anayasa’yı delmeye çalıştılar. Belçika Anayasasına göre polisin evlere girebilmesi için savcı kararı olması gerektiğini herkes biliyor. Göçmenleri toplayabilmek için geçen yıl bir yasa teklifinde bulunuldu. Çok büyük bir mücadele vererek sivil toplum kurumları ile el ele verip, bu yasa teklifini engelledik. Bu hükümet, 5 yıldır yabancıları hedef alıyor. Bir çok politik engellerle yabancıların Belçika’ya yerleşmesini hala engellemeye çalışıyorlar. Biz bu süreçte Saint-Josse Belediyesi olarak örnek bir duruş ortaya koyarak, bir binayı göçmenler için tahsis ettik. Bu hükümet bu yanlışlarına devam ettiği sürece, bugün olduğu gibi biz bu göçmenlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sosyalist parti olarak biz af kararından yanayız.” sözlerine yer vererek, bununla ilgili atılması gereken adımları anlattı ve seçimlerden iyi bir netice çıktığı takdirde, biz bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN