• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 3288
  • Dünkü Görüntülenme: 4630
  • Toplam Görüntülenme: 8165207

Başkan Emir Kır, Yeni Kabinesini ve Projelerini Türk ve Yabancı Basın Mensuplarına Tanıttı.

14 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2114 defa okundu.
Başkan Emir Kır, Yeni Kabinesini ve  Projelerini Türk ve Yabancı Basın Mensuplarına Tanıttı.

Saint- Josse Belediye Başkanı Emir KIR, 14 ekim 2018 tarihinde yapılacak belediye seçimleri için yeni kabinesini ve projelerini Rue Royale 195 Brüksel adresindeki Hotel Villa Royale’de bir araya geldiği Türk ve yabancı basın mensuplarına tanıttı.

Federal milletveki ve Saint- Josse Belediye Başkanı Kır, yeni kabinesinin yanı sıra yatırımı süren, başlayacak ve planlanan projeleri Türk ve yabancı basın mensupları ile paylaştı.

Başkan Kır, ” Mahalle sakinleriyle yaptığımız toplantılarımız oldu. Bu toplantılara katılım çok yüksek oldu. Aldığımız soruları, önerileri, istek ve beklentileri not ettik. Bu öneri ve beklentileri, PS partisi üyelerimizle aramızda onlarca toplantı yaparak gelen istek ve taleplerin çözümü yönünde yönümüzü belirledik.

ELİMİZDE GÜÇLÜ BİR BİLANÇO VAR

Saint- Josse Belediyesi 6 yıldır vatandaşlarımızın beklentileri doğrultusunda hizmet ilkesi ile bu günlere gelmiştir. Bu gün size sunacağımız projeler aslında bu başlattığımız projelerin devamıdır. Elbette 6 yıl boyunca yürürlüğe soktuğumuz kararlar oldu.Ama bir çoğuda düşünülen ve gelecek dönemlerde meyvelerini toplayacağımız projeler. Birde bunlara yeni projelerimizi ekliyoruz. Bu projeleri hayata geçirmek ve tamamlamak için yola çıktık. Tabiiki projelerimizin çeşitli alanları var.

1- Mahallemizi yenilemek ve dahada geliştirmek için aldığımız tedbirler var.
2- İkincisi Ailelere yönelik tedbirler.
3- Konut ve iş konusunda aldığımız tedbirler.
4- Kültür ve spor
5- Sosyal alan ve yaşlılık

Saint- Josse, 150 farklı insanın bir arada ve huzur içinde yaşadığı bir belediye haline gelmiştir. Fakat Ekonomik ve sosyal yönden en düşük gelir Saint- Josse halkında. Bütün bunlara bakıldığında ortaya şu çıkıyor, bu durumda belediyenin alacağı tedbirler çok önem taşıyor. Güvenliğimiz ve temizliğimiz için göreve ilk başladığımız dönemlerde 40 tane akıllı güvenlik kamerası koymuştuk. Bu kameralara 40 tane yeni kamera daha ekleyerek, toplamda 80 akıllı kamera ile vatandaşlarımızın güvenliğini üst düzeyde sağlamış olacağız. Yine aynı şekilde güvenlik ve ulaşımımız için Saint- Josse’un ışıklandırmasını sıfırdan yapacağız.

Esnaflarımızın çöplerini koyabilecek sıkıntıları var. Biz, büyük ve öncü şehirlerde olduğu gibi, yeraltı konteynerleri yapmayı düşünüyoruz. Yapacağımız yerleri tespit ettik. Şimdilerde tartışılan bir konuya da Saint- Josse mahalle sakinleriyle birlikte el attık. Bazıları diyolarki, araçların hız limiti 30 limitini geçmeyecek. Bize göre bu doğru bir yaklaşım fakat, biz bu uygulamanın okul,kreş ve akademilerin etrafında ayrıca gençlerimizin ve çocuklarımızın yoğun olarak geçtiği yerlerde uygulanmasını doğru buluyoruz. Açacımız radarlar koyup ceza kesmek değil, insanların gerçekten güvenliğini sağlamak. Uyguladığımız güvenlik politikalarından dolayı şu ana kadar hiç bir vatandaşımız hayatını kaybetmedi. Araçların hız trafiğini daha da yavaşlatmak için gerekli noktalara da kasis sayısını artıracağız.

Ailelerimizin ve çocuklarımızın geleceği için, iki tane şıkın altını çizmek isterim. Belçika’da kreş sayısını ikiye kaylayan tek belediyeyiz. Şu an 340 tane yerimiz var. 6 Yıl içinde ikiye katladık. Çocuklar kreş sonrası ilkokula daha iyi hazırlanıyor. Veliler, özellikle kadınlar, iş ve meslek eğitimine gidebiliyorlar.

1 – Yeni dönem ailelere katkı sağlamak için her doğan çocuk için ailelere 100 euro katkı sağlayacağız.
2 – Okullarımızın eğitim kalitesini yükseltmek için yeni sınıflar açacağız.
3 – Sınıflarımızda öğrenci sayımız maksimum 16 olacak.
4 – Biliyorsunuz çocuklarımızın araba ekzozlarından etkilenmemesi için sabah 08.00’den 09.00’a kadar trafiği okul önlerinde kapattık. Bunu diğer okullarada yaygınlaştıracağız.

ÖNEMLİ PROJELERİMİZDEN BİR KAÇI DAHA

– Fransızca ve Flamanca olarak İki dilde eğitim veren okul yapacağız. İlk defa bizim belediyemizde iki dilde eğitim veren bir okul olacak. Gelecek günlerde bu projeye de imzamızı atmak istiyoruz.

– Belediyemiz sınırları içinde bulunan okullarımıza, yeni gelen her öğrencimize de 200 euro hediye çeki vererek, okula ilk adımlarını atan öğrencilerimize ve velilere katkı sağlayacağız. Aile bu parayla çocuğunun eksiğini alabilecek.

– 500 Tane dersane açacağız. Çocuklar bu dersanelerde geri kaldığı dersleri öğrenebilecek.

– Yaşlılara yardım mesleĞİ ve diğer iş kolları ile ilgili 100 tane mesleki okul açarak, eğitimli ve kaliteli elemanlar yetiştireceğiz.

KONUT PROJELERİ

Biliyorsunuz aşağı mahallede, kadın ticaretine karşı bir savaş açtık. Biz, Saint- Josse’un Brüksel’in kadın ticareti yapılan merkezi olmak istemiyoruz. Bu yüzden orada bu faliyetleri yapanların önüne geçmek istiyoruz. Geçen yıl 26 tane yer kapatıldı. 15 tane evden 11 tanesini satın aldık. Her aldığımız evde ışıkları kapattık. Biz bu mahalleyi biraz yola getirdik. Gelecek dönem 15 tane daha ev alacağız. Amacımız o mahalleyi tamamen ele geçirmek. Daha sonrasında bu evleri yıkarak yerlerine konut yaptırıp vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlıyacağız. O mahallede Kreş,karakol da yaptırdık. Çocuklarımızın olduğu yerde bu evleri istemiyoruz.

Saint- Josse belediye sınırları içindeki ev sahiplerin ve kiracıların en büyük sıkıntılarından birisi tadilat pirimlerine ulaşmak. Prosedürler okadar zor ve o kadar uzun ki vatandaş vaz geçiyor. Gelecek dönem toplam da 1 milyon euro, pirim yardımı yapacağız. Çünküenler virane gibi. Ev sahiplerine ve kiracılara ceza ile değil, yardım eliyle gitmek istiyoruz.

SAİNT – JOSSE’DE RESTAURAN VE KAHVEHANE AÇMA REKORU VAR

Bu konuda yine desteklerimiz devam edecek. Bildiğiniz gibi Komeslerin cephelerini yenilediğiniz zaman, 1500 euro yardım yapıyoruz. Bunlara yenilerini ekleyeceğiz. Birde sosyal kurumdan yardım alan kişilere sosyal haklarını kazandıracağız. Bu kişilere iş sahaları açacağız.

KÜLTÜR VE SPOR

Kültür ve spor’a gelince, fazla zamanınızı almakmak istemiyorum. Anlatmak çok zaman alacak. Kısaca 2 tanesinden bahsedeyim.

– Kültür merkezimiz seneye açılacak. Tadiatına şubat ayında başladık. 3 bin metre kare kültür için, 420 metre karelik
konser salonu olacak. Seneye açılış için sizlere şimdiden randevu veriyorum.

– Birde Saint-Josse’un geleneklerini tekrar yaşatmayı istiyoruz. Sokak şenliklerini devam ettirmek istiyoruz. Bir de tekrar karnavalı getireceğiz. Gelecek dönem futbol stadımızın dönemi olacak. Pazartesi günü belediyemizde yapacağımız yeni futbol stadımızın tanıtımı yapacağız. Bütün tesislerimizi yenilemeye devam edeceğiz. Belediye olarak 250 euro 4-8 yaş arası çocuklara yardım ediyoruz. Gelecek dönem bu rakam 300 euro olacak. Amacımız çocuklarımız başı boş kalmasınlar.

BAYRAMLARA VE YAŞLILARA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK

Sosyal alanda bir çok alacağımız tedbirler var. İki tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

– Bizim belediyemizde doktora gitmek bir mesele oldu artık. Çünkü acile gitmen gerekiyor. Acile de almıyorlar ve doktor bir mesele oldu. Çünkü doktor ücretsiz değil. Ama sağlık merkezleri var. Onalr ücretsiz ama onlarda da yer yok. Bizim halkımızda çok büyük sağlık sıkıntısı yaşıyor. Fakat açık kapı bulamıyor. Gelecek dönemde belediyenin desteklediği yeni bir sağlık merkezi açacağız.

– Gerçekten zordurumda olan aileler için sosyal bir market açacağız. Normal dükkanlardan alışveriş yapamayanlar için biz yapacağız. Devamlı ihtiyaç sahiplerinin bütçesine uygun fiatlarda sosyal bir market açacağız. Bu marketten alışveriş yapabilecek insanlar sosyal yardım kurumu tarafından bilinen ve tanınan kişiler olacak ve sosyal kurumun verdiği kartlarla alışveriş yapabilecekler. Böylece haksızlığın önüne geçilmiş olacak. Biz insanların sürekli sosyal kurumda kalmasını istemiyoruz bu yüzden yılda 150 kişiye iş imkanı yaratarak sosyal hayattan kurtarıyoruz.

Reklamlar

Yeminli Tercüman GentDemirel İnsaatSIM-PIZZABAKKERIJFERAHPALA-TURIZM
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN