• Bugün Görüntülenme: 1286
  • Dünkü Görüntülenme: 3064
  • Toplam Görüntülenme: 10059641

Avrupa Konseyinden Yunanistan’a sığınmacı eleştirisi

19 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
553 defa okundu. defa okundu.
Avrupa Konseyinden Yunanistan’a sığınmacı eleştirisi

Avrupa Konseyi, sığınmacılara yönelik polis şiddeti ve kamplardaki sağlık hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle Yunanistan’ı eleştirdi.

BRÜKSEL – Avrupa Konseyi, Yunanistan’ı, ülkedeki sığınmacı ve mültecilerin insani olmayan koşulları dolayısıyla eleştirdi.

Avrupa Konseyi İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) tarafından yayımlanan raporda, ülkedeki sığınmacılara Yunan polisince fiziksel şiddet uygulandığı belirtildi.

Sığınmacıların özellikle Evros ve Lesvos kamplarında polis tarafından kötü muameleye maruz kaldığının altı çizilen raporda, Yunan hükümetine konuya ilişkin önlem alması çağrısında bulunuldu.

Raporda, Konsey uzmanlarınca ziyaret edilen sığınmacı merkezlerindeki şartların “uygunsuz” olduğuna dikkati çekilerek, Fylakio mülteci kampında tek kişilik odada 95 kişinin barındığına işaret edildi.

Kamplarda hamile kadın ve çocukların da bulunduğu anımsatılarak, sığınmacıların haftalarca ya da aylarca tutulduğu kamplardaki çocukların yarısının refakatçisinin olmadığı kaydedildi.

Raporda, kötü koşullara diğer kamplarda da rastlandığı ifade edilerek, kirli yataklar ve hijyen konusunda yaşanan sıkıntıların da sığınmacıların hastalıklara yakalanmasına neden olduğu bildirildi.

Raporda, Yunan hükümetinin sığınmacı kamplarında yaşanan sorunlara ilişkin genel olarak yeterli önlem almadığı belirtildi.

Reklamlar

Av. Ercan TOKBAKKERIJ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN